Tim Cook se snaží najít pro Apple vlídnější tvář | E15.cz

Tim Cook se snaží najít pro Apple vlídnější tvář

Tim Cook
Tim Cook
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Když se americký prezident Barack Obama v roce 2011 zeptal Steva Jobse, jestli Apple neuvažuje o tom, že přesune část výroby z Číny zpátky do Spojených států, dostal jasně zamítavou odpověď. Jobsův nástupce v čele technologického gigantu už mluví jinak: část produkce se má nově odehrávat právě v USA. Rozhodnutí Tima Cooka je podle komentáře agentury AP součástí jeho širší snahy najít pro Apple vlídnější tvář.

Tim Cook tento týden oznámil, že chce Apple příští rok část výroby počítačů Mac vrátit z Číny do Spojených států. Apple podle něj do výroby počítačů v USA hodlá investovat přes 100 milionů dolarů.

Cook dodal, že firmy jako Apple si k výrobě produktů nevybírají Čínu proto, že jsou tam nižší náklady. Hlavním důvodem je podle něj to, že Američané už nedisponují takovými dovednosti, které jsou k výrobě přístrojů Applu nezbytné. Cook poznamenal, že světoví výrobci spotřební elektroniky nikdy neměli v USA významnou výrobní základnu. Krok Applu tak podle Cooka souvisí spíš se zahájením výroby v USA, než že by ji podnik vracel zpět.

Na celkové výrobě Applu se jedna řada počítačů v USA bude podílet jen mizivě, většina produkce se bude dál odehrávat v Asii. Zřízení výrobní linky ve Spojených státech ale znamená symbolický příslib naděje pro americkou dělnickou třídu, která má pocit, že globalizace na ni má hlavně negativní dopad.

Podle analytičky Gartneru Caroliny Milanesi se tak Tim Cook snaží směřovat Apple do pozice zodpovědnější korporace. „Je to částečně i nutnost, protože lidé by u nového šéfa netolerovali aroganci Jobse. Je to ale i odraz odlišné Cookovy osobnosti,“ uvedla Milanesi.

Tim Cook Autor: profimedia.cz

Cook zavádí pracovní novinky doma i zahraničí

Přístroje Apple sestavují smluvní firmy kolem tchajwanské společnosti Foxconn Technology Group. Apple i Foxconn letos čelily silné kritice kvůli pracovním podmínkám zaměstnanců v čínských závodech Foxconnu. Cook Čínu navštívil a prosadil limit pracovních hodin i plošné zvýšení platů.

Pro zaměstance v USA pak zavedl Cook možnost dvoutýdenního propláceného volna, kdy se mohou věnovat svým alternativním zálibám, z kterých by nakonec mohl těžit i Apple. Podobný program má Google, jehož pracovníci dostávají k dispozici 20 procent pracovního času na „koníčky s podnikatelským potenciálem“.

Cook také na rozdíl od Jobse tíhne k filantropii. Podporuje ji v rámci firmy a on sám dal letos na charitu 100 milionů dolarů.

Apple navíc otevřel své obrovské finanční rezervy investorům. Jobs se svou zkušeností z devadesátých let, které byly pro firmu trudné, až úzkostlivě akumuloval hotovost na horší časy. Na účtech Applu se tak nastřádalo téměř 100 miliard dolarů, které ležely nevyužité. Společnost letos poprvé po dvou dekádách vyplatila dividendy ve výši asi 10 miliard dolarů.

Do patentové války přináší Cook více diplomacie

Cook také tolik nepřilévá oleje do ohně patentových válek, které by mohly paralyzovat technologické inovace, uvádí agentura AP. Stávající šéf Applu má jiný přístup než Jobs, který uvedl, že je ochoten kvůli zničení Androidu rozpoutat i „termonukleární válku“.

Cook se snaží zapojit do líté patentové řežby více diplomacie. Mír už vyhlásil alespoň na jedné frontě, když se s tchajwanským výrobcem Androidích smarphonů HTC dohodl na ukončení všech vzájemných patentových sporů v oblasti mobilních zařízení minimálně na 10 let.

Tim Cook Autor: profimedia.cz

Mírný neznamená padavka

Analytik Yankee Group Carl Howe ale upozorňuje, že „měkčí“ image Applu ještě neznamená, že Cook je nějaká „měkota“. „Tady bacha, on nemusí být milý a mírný chlap, když potřebuje něco prosadit. Je to velmi neústupný a náročný šéf,“ říká Howe.

Připomíná, že Cook stojí za velkým personálním zemětřesením z letošního podzimu. Na jeho popud odstoupil ředitel divize pro software Scott Forstall a odešel také ředitel sekce pro maloobchodní prodej John Browett.

Forstall měl na starosti mobilní operační systém iOS. V nejnovější šesté verzi tohoto systému se objevily velké problémy s mapami, které se staly terčem kritiky. Browett se pak prý snažil obejít hledání úspor omezováním zákaznické podpory.
„Být mírný nemusí vůbec znamenat být zároveň padavka,“ uzavírá Cookovo hodnocení příměrem Milanesi.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah