Vedoucí pracovníci BBC musí zveřejnit výši svých platů, rozhodla vláda | E15.cz

Vedoucí pracovníci BBC musí zveřejnit výši svých platů, rozhodla vláda

Televizní centrum BBC
Televizní centrum BBC
• 
ZDROJ: Mike_fleming, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Britská televizní a rozhlasová společnost BBC zveřejní mzdy svých nejlépe placených pracovníků a vůbec poprvé ve své historii bude podléhat vnějšímu regulátorovi, který dozoruje komerční média. Počítá s tím program reforem, který dnes představila britská vláda. BBC a některé z jejich největších hvězd už dříve obviňovaly členy vlády z ohrožování nezávislosti této instituce, která je financována především z koncesionářských poplatků.

Vláda v dnešní zprávě uvedla, že BBC zveřejní mzdy všech vedoucích pracovníků, kteří vydělávají více než 150 tisíc liber (5,2 milionu korun) ročně, a všech svých hvězd, které dostávají přes 450 tisíc liber (15,5 milionu korun) za rok. Společnost má také poprvé za 94 let své existence dozorovat vnější regulační úřad, a sice telekomunikační regulátor Ofcom, který dohlíží na komerční společnosti.

Další novinkou je zrušení nynějšího správního orgánu BBC Trust, který opatruje příjmy z koncesionářských poplatků a chrání veřejný zájem v BBC. Nahradí jej nová správní rada, jejímiž členy budou i lidé jmenovaní vládou. Vládní plán počítá s šesti jejími kandidáty. Dalších až osm členů řídicího orgánu bude jmenovat BBC, aby byla zajištěna její nezávislost, podotýká agentura AFP.

„BBC je jednou z největších institucí v této zemi. Je naším prvořadým zájmem zajistit, že BBC bude nadále vzkvétat v mediálním prostředí, které se od poslední revize charty před deseti lety změnilo k nepoznání,“ řekl ministr kultury, médií a sportu John Whittingdale, když v parlamentu představoval takzvanou bílou knihu reforem.

BBC je v Británii jedničkou v televizním a rozhlasovém vysílání a také v internetovém zpravodajství. Její služby se každý týden dostanou odhadem k 97 procentům Britů.

Na tom, zda se BBC přiklání spíše k pravé, nebo naopak k levé části spektra, se ale kritici neshodují

Z ročního koncesionářského poplatku 145,50 libry (pět tisíc korun), který odvádějí všechny domácnosti s televizorem, má BBC zaručený příjem 3,9 miliardy liber (134 miliard korun). Jakékoli změny podnik vytrvale odmítá a tvrdí, že by klesla jeho obliba u veřejnosti.

Podle kritiků je však BBC rozbujelou organizací, která utlačuje své rivaly, například tím, že poskytuje bezplatné a rozsáhlé webové zpravodajství, takže mnoho komerčních mediálních skupin má problém se zpoplatněním svého obsahu. Podle jiných kritiků je způsob, jakým BBC pokrývá události, politicky zaujatý.

Na tom, zda se BBC přiklání spíše k pravé, nebo naopak k levé části spektra, se ale kritici neshodují. Někteří poslanci vládních konzervativců premiéra Davida Camerona ale veřejnoprávní instituci obviňují, že přijímá levicové postoje. BBC to popírá.

Generální ředitel BBC Tony Hall vyjádřil potěšení nad tím, že nejnovější zpráva poskytuje BBC garantovaný příjem na příštích 11 let. Ohradil se naopak proti návrhům ohledně nového řídicího orgánu. O něm se řídicí pracovníci BBC podle listu The Telegraph domnívají, že bude příliš velký a těžkopádný.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.