Vyplatí po Applu dividendy i Google? | E15.cz

Vyplatí po Applu dividendy i Google?

Eric Schmidt, Google
Eric Schmidt, Google
• 
ZDROJ: CTK

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Apple tento týden oznámil, že poprvé od roku 1995 vyplatí svým akcionářům dividendu. Tento krok vedl k úvahám, jestli k podobnému kroku přistoupí i další technologičtí giganti jako Google, Amazon nebo eBay. Server All Things Digital se zaměřil hlavně na Google, který je zhruba s 45 miliardami dolarů hotovosti největší technologickou společností, která dividendy nerozděluje. Server ale dochází k tomu, že rozdělování nahromaděné hotovosti se z jeho strany očekávat zatím nedá.

Google je jedinou technologickou společností s tržní kapitalizací přes 100 miliard dolarů, která dividendy nerozděluje. Microsoft i IBM je vyplácejí, Apple se k těmto firmám teď připojuje.

Analýzu toho, proč Apple přistoupil k vyplacení dividend, čtěte

.

Google ale zatím žádné podobné plány nezmiňuje. Přitom někteří analytici míní, že by je zvážit měl. „Myslíme si, že Google má skvělé předpoklady vyplatit hotovost akcionářům,“ uvedl pro All Things Digital analytik Barclays Anthony DiClemente. „Mohl by si tak naklonit investory ve chvíli, kdy je jejich reakce na akvizici Motoroly Mobility zatím spíše smíšená,“ dodal.

Výběr společností s vysokou hotovostí, které nevyplácejí dividendy

Hotovost (mld. dolarů) Tržní kapitalizace (mld. dolarů)
Google 44,6 203,2
Dell 14,8 30,5
Amazon 9,6 84,2
eBay 5,9 48,5
NVIDIA 3,1 9
Adobe Systems 2,9 16,7
SanDisk 2,8 12,2

Zdroj: S&P

Server All Things Digital ale upozorňuje, že právě výdaje za převzetí Motoroly ve výši přes 12 miliard dolarů a také čtyřmiliardový dluh hotovostní přebytek Googlu tenčí. A společnosti, které rostou a plánují akvizice, většinou dividendy zadržují.

Je tu ale i další překážka. Velkou část hotovosti Google drží na kontech mimo Spojené státy a převod peněz domů by byl masivně zdaněn 30 procenty.

„Po dokončení akvizice Motorola Mobility by měl Google reálně k dispozici jen zhruba 3,5 miliardy dolarů v USA,“ podotýká k vyhlídkám dividend od Googlu analytik S&P Capital IQ Scott Kessler. „Myslím si, že Larry Page má praktické i filosofické důvody k tomu, proč upřednostňuje jiné využití kapitálu, než jeho vyplácení formou dividend.“

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.