TikTok zakázán. Trump naplnil své hrozby | e15.cz

Trump dostál svým hrozbám, zákazem TikToku vyhrocuje soupeření s Čínou

Ranní přehled podle Bloombergu
Ranní přehled podle Bloombergu
• 
ZDROJ: E15.cz

Bloomberg, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Trump udeřil na čínské aplikace

Nastalo, čím prezident USA Donald Trump hrozil už minulý víkend. Hlava Spojených států vydal dekret, který zakazuje americkým občanům a firmám obchodní spolupráci s čínskými technologickými giganty Tencent a ByteDance. Ti provozují mimo jiné aplikace WeChat a TikTok. Příkaz nabyde účinnosti za 45 dní, v praxi se podle Bloombergu má týkat i prostého stažení aplikace na mobilní telefon. Podle analytiků jde o další vystupňování probíhající "studené technologické války" mezi dvěma velmocemi, které může zkomplikovat i byznys amerických firem jako Starbucks či McDonald's s četnými pobočkami v Číně. Právě WeChat používají jako prostředek plateb.

Konec růstu Uberu?

Po dekádě růstu vykázal Uber pokles tržeb. Ve druhém čtvrtletí se snížily o 29 procent na 2,24 miliardy dolarů. Poprvé se firmě podařilo vygenerovat větší příjmy z rozvozu jídla než z převážení osob. Čistá ztráta dosáhla 1,8 miliardy dolarů.

Tmou proti koronaviru

Starosta amerického města Los Angeles Eric Garcetti povolil tamní policii, aby vypínala dodávky vody a elektrického proudu do domů, kde se v rozporu s opatřeními proti šíření koronaviru konají večírky. Garcettimu se nelíbí, že někteří místní obyvatelé ve svých honosných vilách pořádají párty, na kterých se schází velký počet lidí.

Zlato nepřestává růst

Cena drahého kovu se na dvou tisících dolarů nezastavila a překonává rekordy. V noci na pátek se dostala až na 2070 dolarů. K zájmu o nákup zlata přispívá slabší dolar, pokles výnosů klíčových dluhopisů americké vlády a zejména očekávání, že Spojené státy a zřejmě i některé další země budou muset přistoupit k další podpoře ekonomiky.

Demokraté chtějí, aby Fed bojoval proti rasovým nerovnostem

Američtí zákonodárci z Demokratické strany představili nový návrh zákona, který by požadoval, aby se ústřední součástí budoucí politiky americké centrální banky (Fed) stal boj proti rasovým nerovnostem v zaměstnanosti a mzdách. Pokud bude návrh zákona schválen, šlo by o první výraznou změnu mandátu Fedu od roku 1977.

Autor: Bloomberg, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah