Videokonference z domova. 9 tipů manažera Googlu Petra Šmída | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zvládejte videokonference z domova jako profík. Tipy manažera Googlu pro lepší práci na dálku

Patrik Borýsek

Videokonference už teď, a bude to tak jistě i dále, zprostředkovávají hlavní spojení nejen mezi mezinárodními týmy, ale nově i mezi těmi, kteří by za běžných podmínek dokázali vše vyřešit v jedné kanceláři. Google patří k firmám, které díky své struktuře, v níž spolupracují týmy rozprostřené po celém světě, na videokonferencích vyloženě stojí. Přečtěte si proto několik osobních tipů od Petra Šmída, který se v Googlu už více než šest let věnuje marketingu pro nefiremní zákazníky po celé střední Evropě a videohovory jsou proto jeho denním chlebem. 

Tip č. 1: Nepsaná etiketa videokonferencí 

Nikde se o tom nepíše, ale je nesporným faktem, že konference fungují mnohem líp, pokud mají všichni účastníci kromě toho, kdo schůzku vede, po většinu doby vypnutý zvuk. Pokud si totiž mikrofon během videokonference zapnete, systémy většinou váš obraz vypíchnou do centrálního okna. To ostatním signalizuje, že se chystáte vstoupit do konverzace. Nechcete, aby vaším obřadním vstupem bylo třeba srkání čaje. Nástroj Googlu Hangouts Meet disponuje pro rychlé zapnutí mikrofonu velmi praktickou klávesovou zkratkou command + D. 

Tip č. 2: Kdo schůzku vede

Při konferencích s větším počtem účastníků je vhodné zvolit, kdo schůzku povede a bude postupně předávat slovo. Zamezíte tak vzájemnému „překřikování“, nebo naopak dlouhým okamžikům ticha. Ideální je rovněž vložit sdílený dokument s agendou rovnou do pozvánky na schůzku v kalendáři. Všichni tak budou moci sledovat průběh schůzky a vkládat svoje body k řešení. 

Tip č. 3: Pozadí je důležité

Většina nástrojů pro videokonference umožňuje předtím, než se na schůzku připojíte, podívat se, jak vy sami, ale i vaše prostředí vypadá z pohledu účastníků. Není známkou ješitnosti nastavit si sklon kamery tak, abyste se do monitoru nedívali v nelichotivém úhlu nebo tak, abyste skryli neumyté talíře v kuchyni. Čistá stěna, knihovna nebo obraz v pozadí bude vždy fungovat o trochu lépe než například okno, které bude kameru příliš zahlcovat světlem. I pokud se přihlašujete na konferenci z notebooku, doporučuji umístit ho na pevnou podložku. Nic nepůsobí víc rušivě než roztřesený obraz. 

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!