Byty v Praze: developeři skupují brownfieldy | E15.cz

Vše o inovacích

Vše o  inovacích Vstoupit do speciálu

Došly pozemky. Developeři se přesouvají na brownfieldy

Daniel Novák

Starý průmyslový pozemek můžou developeři kvůli nákladům na ekologické škody pořídit výrazně levněji než jiné parcely. V Praze se už většina bytů chystá právě na brownfieldech.

Nedostatek vhodných pozemků pro stavění vede k čím dál většímu zájmu developerů o staré průmyslové areály. Takzvané brownfieldy jsou rizikovějším zbožím z hlediska možných ekologických zátěží. Současně však nejsou tak citlivým tématem jako výstavba na zelené louce.

„Řada brownfieldů se nachází v atraktivních lokalitách blíže centrům měst, jsou tedy pro developery svým umístěním zajímavější především pro bytový a retailový development,“ řekl Jan Hospodář, řídící partner poradenské společnosti 108 Investment Advisory.


Všechny články k cenám bytů najdete zde >>>


Jednou z mála možností pro nové projekty jsou brownfieldy také ve výstavbě skladů a průmyslových hal.   

Na akvizice brownfieldů se v současnosti zaměřuje většina velkých developerů. V Praze mají stavebníci v přípravě výstavbu 84 tisíc bytů. Šedesát procent z nich má vzniknout ve starých průmyslových lokalitách, vyplývá z dat největší stavitele bytů Central Group.

Majitelé kanceláří a skladů získali převahu nad firmami, zvyšují nájmy

Právě skupina miliardáře Dušana Kunovského patří mezi nejaktivnější kupce brownfieldů. V minulých letech takto získala například areál někdejší Tesly Hloubětín, severní část Nákladového nádraží Žižkov nebo bývalé výrobny barev Tebas ve Vysočanech.  

Miliardáři Dospiva a Pražák vstoupili do projektu developera Sekyry

„Rizika spojená s ekologickou zátěží pozemky a areály výrazně prodražují. Typicky například v areálu po Barvách Tebas nebo po Nákladovém nádraží Žižkov jsou náklady na dekontaminaci logicky velmi vysoké. Máme i pozemky, kde odhadované náklady na sanaci a dekontaminaci jsou ve stejné výši nebo dokonce vyšší než samotná cena pozemku,“ uvedla mluvčí Central Group Marcela Fialková.

Na nákupy starých industriálních areálů vyrazili také další developeři. Skanska Property postaví v Praze-Holešovicích novou část Prahy 7 místo bývalé betonárky na břehu Vltavy. Miliardář Milan Šrejber zase postaví se svou firmou Pankrác tisíc bytů na místě hal po zkrachovalé společnost ČKD Praha DIZ.  

Haly po ČKD půjdou k zemi. Místo nich developer Šrejber postaví byty za miliardy

Developeři však často ekologická rizika promítnou do akvizičních cen. Znečištěné pozemky získají levněji. Například parcelu s tržní hodnotou sto milionů korun můžou podle investičního specialisty Hospodáře ze 108 Investment Advisory pořídit za 65 až 70 milionů.

Exministr Pilip přišel kvůli dluhům o zámeček Trnová
Schwarzenberg staví v centru Prahy
Český miliardář prodal za rekordní cenu penthouse na Floridě

 

Ceny bytů

Jak koupit byt Jak vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud