Praze vládnou velcí developeři. Pět firem kontroluje skoro půlku trhu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Praze vládnou velcí developeři. Pět firem kontroluje skoro půlku trhu

Praze vládnou velcí developeři. Pět firem kontroluje skoro půlku trhu
Vizualizace bytového projektu Harfa Design Residence, který v Praze 9 začíná stavět developer Central Group.
• 
ZDROJ: Central Group

ČTK, bru

Podíl pěti největších developerů na pražském bytovém trhu v prvním pololetí meziročně vzrostl o 3,8 procentního bodu na 44,5 procenta. Stejně jako v prvním čtvrtletí měl největší podíl Central Group (17 procent), následovaly Finep (10,8 procenta) a Skanska Reality (6,8 procenta). Vyplývá to ze společných statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group.

Postavení v nejlepší desítce v porovnání s koncem března udržely také firmy YIT Stavo, Vivus, AFI a Horizon. Nově v ní jsou Crestyl, Pražská správa nemovitostí a Avestus. Pozici naopak ztratily Rezidence Veselská, Exafin a Metrostav Development.

Podle výkonné ředitelky Central Group Michaely Tomáškové představuje především pro menší developery velkou překážku zdlouhavý povolovací proces pro nové stavby. „Silní hráči mají díky širokému portfoliu ještě stále kam sáhnout. Což znamená, že máme nakoupeno hodně projektů v různé fázi rozpracovanosti, a ty i přes pomalé povolovací procesy přeci jen postupně dozrávají do stádia stavebního povolení,"“vysvětlila.

V prvním pololetí developeři v hlavním městě prodali 2750 nových bytů s vydaným územním rozhodnutím, meziročně o 3,5 procenta méně. Zásoba nových dostupných bytů v hlavním městě meziročně vzrostla o pětinu na 4350. V polovině roku 2015 jich bylo 7000.

Developer Finep místo holešovické Ferony postaví stovky bytů

Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci letošního prvního pololetí meziročně vzrostla o 24 procent na 94  tisíc korun za metr čtvereční. Zlom v cenovém vývoji nastal v polovině roku 2015. Od té doby vzrostly prodejní ceny nových bytů v Praze téměř o 70 procent. Od poloviny roku 2013 do konce pololetí 2015 přitom byty zdražily pouze o dvě procenta.

Podle odhadu developerů také letos počet nových prodaných bytů v Praze klesne, prodejní ceny se dostanou k hodnotě 100 tisíc korun za metr čtvereční. Nabídka by se postupně měla rozšiřovat na 5000 bytů na konci roku.

Magistrát plánuje na Trojmezí byty pro mladé, učitele i seniory

Podle studie Sdružení pro architekturu a rozvoj může v Praze v roce 2030 chybět až 50 000 bytů. Důvodem je pomalé tempo povolování bytové výstavby. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba 6000 nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povolováno jen 3500 bytů za rok.

Podle studie poradenské společnosti KPMG byl v Praze loni počet vydaných stavebních povolení oproti srovnatelným městům v sousedních zemích výrazně nejmenší. V Mnichově, Hamburku nebo Budapešti byl zhruba pětkrát vyšší, ve Vídni a Varšavě dokonce sedmkrát vyšší. Z těchto měst žije nejvíce obyvatel ve Vídni, ovšem pouze o 40 procent více než v Praze.

Byty zdražují průtahy s plánem a stavbaři, říká developer Serge Borenstein

Autor: ČTK, bru
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud