Válka na Ukrajině ONLINE: Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří na Ukrajině, myslí Trump
Ruský prezident Vladimir Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří ve válce na Ukrajině, myslí si americká hlava státu Donald Trump. Pokud se ukáže, že tomu tak skutečně je, odpoví Spojené státy jinak než dosud, tvrdil dnes Trump novinářům v Bílém domě.
Důležité události posledních dní:
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu zavítá na návštěvu Německa, kde se setká s kancléřem Friedrichem Merzem.
- Podle ukrajinských médií Rusko o víkendu podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
- Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Ruská vojska přísně dodržují velikonoční příměří vyhlášené Putinem, tvrdí ministerstvo obrany v Moskvě. Obvinilo Ukrajinu, že klid zbraní porušuje.
Putin si chce udržet Trumpovu přízeň, shrnuje BBC reakce na velikonoční příměří
Takzvané velikonoční příměří vyhlásil v sobotu ruský prezident Vladimir Putin především pro to, aby si zachoval přízeň svého amerického protějšku Donalda Trumpa. Uvedlo to dnes ruské vydání serveru stanice BBC, které shrnuje reakce ukrajinských představitelů, západních expertů i ruských vojenských blogerů.
Ruská armáda podle Zelenského opakovaně porušila vyhlášené příměří
Ruská armáda opakovaně porušila velikonoční příměří, které v sobotu odpoledne oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Na telegramu to dnes ráno uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dále podle něj trvá nabídka Kyjeva o prodloužení příměří na 30 dní. Ruská armáda žádné porušení klidu zbraní v noci neohlásila, napsal ruskojazyčný server BBC.
EU nestačí ruské prohlášení o velikonočním příměří, chce nejprve vidět jasné činy a zastavení agrese. Británie vyzvala Rusko k plnému příměří.
Rusko a Ukrajina si vyměnily dohromady přes 500 zajatých vojáků
Rusko a Ukrajina si dnes vyměnily dohromady přes 500 zajatých vojáků, informuje agentura TASS s odkazem na prohlášení ruského ministerstva obrany. Je mezi nimi i 46 zraněných. Výměnu zajatců pomáhaly vyjednat Spojené arabské emiráty.
Bylo vráceno 246 ruských vojáků z území kontrolovaného kyjevským režimem. Na oplátku bylo předáno 246 válečných zajatců ukrajinské armády, uvedlo ministerstvo.
Za gesto dobré vůle pak označilo návrat 31 zraněných ukrajinských vojáků výměnou za 15 zraněných Rusů, kteří potřebují naléhavou lékařskou péči. Ruské ministerstvo také sdělilo, že propuštění ruští vojáci jsou nyní v Bělorusku, kde se jim dostává potřebné lékařské a psychologické pomoci.
Ukraiinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že se do vlasti vrátilo 277 ukrajinských vojáků. Od začátku ruské invaze v únoru 2022 se podle něj podařilo dosáhnout návratu 4552 Ukrajinců, a to vojáků i civilistů.
Lipavský: Letecké poplachy ukazují, jak moc to Putin s příměřím myslí vážně
Skutečnost, že pár minut po ohlášení údajného velikonočního příměří zní po Ukrajině letecké poplachy, ukazuje, jak moc to ruský prezident Vladimir Putin myslí vážně. ČTK to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Putin dnes oznámil, že Rusko zastaví boje od dnešního večera do půlnoci na 21. dubna. Podle agentur Reuters a TASS očekává, že Ukrajina udělá to samé.
„Nenechme se oklamat jeho propagandou, realita je taková, že Ukrajina návrh na příměří přijala už před měsícem, zatímco Putin sabotuje každý krok k míru,“ uvedl šéf české diplomacie.
Kyjev dříve bez podmínek souhlasil s americkým návrhem na celkové příměří. Moskva se takto jasně nevyjádřila, ale opakovaně uvedla, že s myšlenkou souhlasí, zároveň však požaduje řešit takzvané prvotní příčiny konfliktu. Hovoří také o zrušení některých západních sankcí před ukončením bojů.
„Beru na vědomí, že Vladimir Putin vyhlásil velikonoční příměří. Jenomže já tomu člověku nevěřím, ani kdyby začal říkat pravdu. Svou příležitost dávno propásl. Naposledy o Vánocích, kdy smrtelný útok proběhl na Boží hod, tedy 25. prosince. Tehdy vypálil na civilní obyvatelstvo Ukrajiny 78 raket a 106 dronů. Tehdy byly 'všechny cíle úspěšně zasaženy', jak hlásilo vedení ruské armády,“ sdělil ČTK Pavel Fischer (za TOP 09), předseda senátního zahraničního výboru.
Rusko poslalo další drony, reagoval Zelenkyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na oznámení Kremlu o velikonočním příměří na síti X píše o dalším pokusu Vladimira Putina zahrávat si s lidskými životy. Ještě v 17:15 místního času (16:15 SELČ) musela být podle něj nasazena protivzdušná obrana proti ruským dronům. „To ukazuje na skutečný postoj Putina k Velikonocům a lidským životům,“ uvedl Zelenskyj.
Je to humanitární příměří, tvrdí Kreml
Moskva podle ruského vůdce Vladimira Putina zastaví veškeré bojové akce dnes v 18 hodin místního času (17 hodin SELČ) a přerušené zůstanou do nulté hodiny 21. dubna (23 hodin SELČ 20. dubna).
„Naše vojska by měla být připravena odrazit případné porušení příměří a provokace ze strany nepřítele, jakékoliv jeho agresivní akce,“ zdůraznil šéf Kremlu. Ruské ministerstvo obrany krátce poté uvedlo, že už dalo příkaz k zastavení palby jednotkám na frontě. Příměří zavedené z „humanitárních důvodů“ prý bude dodržovat za předpokladu, že tak učiní i Kyjev.
Putin vyhlásil velikonoční příměří, očekává, že Ukrajina také přeruší boje
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle agentury Reuters vyhlásil velikonoční příměří. Rusko zastaví boje od dnešního večera do půlnoci na 21. dubna a očekává, že Ukrajina udělá to samé. Zároveň budou podle Kremlu ruští vojáci připraveni reagovat na případné "provokace" ze strany Ukrajiny. Ruská agrese válku na Ukrajině začala před více než třemi roky.
NYT: Spojené státy neuvažují o dodávkách nových zbraní Ukrajině
Spojené státy nyní neuvažují o dodávkách dalších zbraní Ukrajině poté, co země napadená Ruskem vyčerpá balíček schválený ještě v době úřadování prezidenta Joea Bidena. Uvedl to deník The New York Times (NYT) s odvoláním na členy Kongresu obeznámené se situací.
„V Bílém domě ani Kongresu se nevedou prakticky žádná seriózní jednání o dalším balíčku zbraní pro Ukrajinu,“ sdělili NYT členové Kongresu, kteří Ukrajinu podporují. Evropští představitelé podle deníku tvrdí, že od Spojených států nedostali ani ujištění, že Washington bude pokračovat ve sdílení zpravodajských informací s Ukrajinou, což je klíčové pro schopnost napadené země cílit na ruské jednotky a infrastrukturu.
„Když Bílý dům v těchto dnech mluví o svých vztazích s Ukrajinou, obvykle mluví o tom, co dostává, a ne o tom, co hodlá dát,“ napsal list.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek uvedl, že Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné válku zastavit. USA podle Rubia musí od Ruska i Ukrajiny vědět, že o mír stojí.
Rusko vyslalo na Ukrajinu přes devadesát dronů a střel, útok se obešel bez obětí
Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu osm střel a 87 dronů různých typů, uvedlo ukrajinské letectvo. Více než tři desítky bezpilotních prostředků sestřelila protivzdušná obrana. Na 36 dronových imitací pak zmizelo z radarů. O osudu zbylých strojů se letectvo nezmiňuje. Útok způsobil škody v Oděské, Charkovské, Sumské, Doněcké a Záporožské oblasti.
Dva drony Šáhed zasáhly Záporoží, uvedl šéf oblasti Ivan Fedorov s tím, že v důsledku jednoho z útoků vypukl požár v prostorách dopravní firmy. Útoky si podle něj předběžně nevyžádaly žádné zraněné.
Ruské ministerstvo obrany informovalo o nočním sestřelení dvou ukrajinských dronů nad Belgorodskou a Kurskou oblastí. Moskva obvykle neinformuje o celkovém rozsahu vzdušného útoku, ale pouze o sestřelených strojích.
FT: Raiffeisen Bank International pozastavila snahy o prodej své ruské divize
Rakouská bankovní skupina Raiffeisen Bank International (RBI) pozastavila snahy o prodej své ruské divize. Důvodem jsou měnící se vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy a celosvětová nejistota. Informoval o tom list Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
RBI je nyní největší západní bankou, která nadále působí v Rusku. Její setrvávání na ruském trhu vyvolalo kritiku ze strany západních vlád a úřadů. Americké ministerstvo financí například loni v květnu varovalo, že by bance kvůli pokračujícím aktivitám v Rusku mohlo omezit přístup k finančnímu systému Spojených států.
Podle zdrojů listu Financial Times se RBI rozhodla snahy o prodej ruské divize pozastavit letos v únoru v reakci na vstřícnější přístup administrativy nového amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. „Cílem je posoudit situaci a zjistit, zda by se postoj USA mohl změnit,“ cituje list své zdroje.
RBI uvedla, že na prodeji ruské divize stále pracuje. Dodala nicméně, že případnou transakci momentálně znemožňuje rozhodnutí ruského soudu, které vloni na podzim zmrazilo akcie ruské divize.
Šmyhal navštíví USA, kde bude jednat o dohodě týkající se nerostů
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal příští týden navštíví Spojené státy, kde bude jednat s americkým ministrem financí Scottem Bessentem o dohodě týkající se hospodářského partnerství mezi zeměmi. Vyplývá to z memoranda, které podepsali činitelé obou zemí, a jeho text zveřejnilo ukrajinské ministerstvo hospodářství. Dojednávaná dohoda se týká vzácných ukrajinských nerostů.
K uzavření dohody, díky níž by Spojené státy získaly přístup ke strategickým surovinám na Ukrajině, byly Washington a Kyjev blízko už v únoru. Z podpisu ale sešlo kvůli emotivní roztržce mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem, jeho viceprezidentem J. D. Vancem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě.
Trump chce, aby dohoda byla kompenzací za pomoc, kterou Ukrajině poskytl jeho předchůdce Joe Biden.
Ukrajinští a američtí činitelé o znění dohody nadále jednají. „Očekává se, že vyjednávací týmy podají zprávu o pokroku do 26. dubna 2025 s cílem dokončit jednání k tomuto datu a podepsat (dohodu) co nejdříve,“ stojí v jednostránkovém memorandu, které podepsala ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková a americký ministr financí Bessent. O podpisu memoranda informovala o den dříve právě Svyrydenková.
Kreml: Měsíc částečného klidu zbraní uplynul, Putin nevydal nový pokyn
Třicetidenní částečné příměří týkající se útoků na energetiku uplynulo a ruský prezident Vladimir Putin nevydal žádný nový pokyn, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko už nedodržuje moratorium týkající se úderů na ukrajinská energetická zařízení, podotkl server Meduza. Obě strany se navzdory avizovanému částečnému klidu zbraní obviňovaly z jeho porušování.
Spojené státy 25. března oznámily uzavření samostatných dohod s Ukrajinou a Ruskem o přerušení vzájemných útoků na energetickou infrastrukturu nepřítele. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tehdy řekl, že moratorium platí okamžitě. Kreml uvedl, že je platné po dobu 30 dnů od 18. března a může být po vzájemné dohodě prodlouženo.
Datum 18. března se nejspíš týkalo toho, že ten den si telefonoval Putin se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Šéf Bílého domu navrhoval původně třicetidenní celkové příměří, na které Kyjev přistoupil. Od Kremlu se však Trump dočkal pouze příslibu dočasného přerušení útoků na energetické cíle. Moskva následně oznámila, že Putin vydal příslušný rozkaz.
„Měsíc skutečně uplynul, ale v současné době nejsou od nejvyššího velitele - prezidenta Putina žádné další pokyny,“ řekl Peskov novinářům podle státní agentury TASS na dotaz, zda vypršení moratoria znamená, že obě strany mohou obnovit tyto útoky.
Peking odmítl tvrzení Zelenského, že Čína dodává zbraně Rusku
Čínské ministerstvo zahraničí odmítlo tvrzení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, podle kterého Čína dodává Rusku zbraně. Jeho výroky označilo za nepodložené.
Čína nikdy neposkytla smrtící zbraně ani jedné ze stran konfliktu na Ukrajině, řekl Lin Ťien, mluvčí čínského ministerstva zahraničí na pravidelné tiskové konferenci. Dodal, že Čína „přísně kontroluje“ předměty dvojího využití.
Zelenskyj ve čtvrtek řekl, že Čína dodává Rusku střelný prach a dělostřelectvo. Neupřesnil však, zda jde o dělostřeleckou munici nebo dělostřelecké systémy.
Minulý týden řekl, že v ruské armádě proti ukrajinským silám bojuje nejméně 155 čínských vojáků, které Rusové rekrutují hlavně přes sociální sítě a že Peking si je toho vědom.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl, že přístup Pekingu vůči „otázkám Ukrajiny je důsledný a jasný“. Dodal, že „jsme vždy aktivně usilovali o zastavení bojů a mírová jednání“. Čína se ve válce na Ukrajině staví do role neutrální strany.