Válka na Ukrajině ONLINE: Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří na Ukrajině, myslí Trump
Ruský prezident Vladimir Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří ve válce na Ukrajině, myslí si americká hlava státu Donald Trump. Pokud se ukáže, že tomu tak skutečně je, odpoví Spojené státy jinak než dosud, tvrdil dnes Trump novinářům v Bílém domě.
Důležité události posledních dní:
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu zavítá na návštěvu Německa, kde se setká s kancléřem Friedrichem Merzem.
- Podle ukrajinských médií Rusko o víkendu podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
- Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Stoltenberg: NATO musí diskutovat o budoucích bezpečnostních příslibech Kyjevu
Severoatlantická aliance musí diskutovat o možnostech, jak Ukrajině poskytnout bezpečnostní záruky pro dobu po skončení ruské války proti Ukrajině. Řekl to podle agentury Reuters generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Až válka skončí, musí NATO zavést taková opatření, aby Rusko nemohlo jednoduše přemístit své síly k dalšímu útoku, řekl Stoltenberg novinářům v Bruselu. Šéf NATO dal podle Reuters zároveň najevo, že NATO na základě článku 5 Washingtonské smlouvy poskytne plnohodnotné bezpečnostní záruky jen řádným členům aliance.
Dodávky ruské ropy přes jižní větev Družby by se v červnu měly zvýšit
Dodávky ruské ropy Urals do zemí Evropské unie prostřednictvím jižní větve ropovodu Družba by se v červnu měly oproti květnu zvýšit o šestnáct procent, protože rafinerie v EU se snaží zajistit si více ropy kvůli obavám z výpadků v tranzitu suroviny přes Ukrajinu. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Český Unipetrol podle zdrojů v červnu koupí až 430 tisíc tun ropy Urals po květnovém nákupu 400 tisíc tun.
Moskva viní z odpálení čpavkovodu sabotéry, Ukrajina Rusko z jeho ostřelování
Rusko ve středu obvinilo „ukrajinské sabotéry“, že vyhodili do povětří části čpavkovodu v Charkovské oblasti, kterým před ruskou invazí do sousední země proudil amoniak z ruského města Togliatti do ukrajinské Oděsy. Kyjev se zatím nevyjádřil, ale šéf ukrajinské Charkovské oblasti už dříve vinil ruskou armádu z opakovaného ostřelování potrubního zařízení. Podle agentury Reuters by opětovné zprovoznění čpavkovodu na trase Togliatti-Oděsa mohlo být klíčové pro prodloužení černomořské obilné dohody.
Kyjev požádal Mezinárodní trestní soud v Haagu, aby vyšetřil zničení přehrady
Ukrajina požádala Mezinárodní trestní soud v Haagu, aby vyšetřil zničení Kachovské přehrady z počátku tohoto týdne. Ukrajinské úřady už soudu předaly veškeré informace, které k věci mají. Ze zničení vodního díla, které způsobilo rozsáhlé záplavy na dolním toku Dněpru, se Moskva a Kyjev obviňují navzájem. Rusko tvrdí, že přehradu zničilo ukrajinské ostřelování, Ukrajina uvádí, že vodní dílo do vzduchu vyhodily ruské okupační síly.
Obrana pošle Ukrajině na pomoc cisterny, záchranné kruhy či čerpadla
Česká vláda ve středu schválila pomoc Ukrajině po zničení Kachovské přehrady. Ministerstvo obrany poskytne cisterny pro rozvoz pitné vody, záchranné kruhy či čerpadla na špinavou vodu, řekl po zasedání kabinetu ve Vimperku premiér Petr Fiala (ODS). Ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že ministr Jan Lipavský (Piráti) schválil pomoc Ukrajině ve výši deseti milionů korun.
Putin hovořil o válce na Ukrajině s prezidentem Jihoafrické republiky
Ruský prezident Vladimir Putin si telefonoval se svým jihoafrickým protějškem Cyrilem Ramaphosou. Ve středu to podle světových agentur oznámil Kreml. Političtí lídři spolu probírali africký návrh na ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Ramaphosa už v květnu ohlásil, že prezidenti a šéfové vlád z šesti afrických zemí mají připravený vlastní mírový plán, který chtějí v nejbližší době osobně představit Putinovi a ukrajinskému prezidentovi Zelenskému. Jihoafrická republika přitom v poslední době čelila obviněním, že dodává Rusku zbraně.
Evakuace ze zaplaveného Chersonu.
Erdoğan navrhl zřídit mezinárodní komisi k vyšetření zkázy Kachovské přehrady
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan navrhl vytvořit mezinárodní komisi, která by podrobně vyšetřila okolnosti zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny. Politik to zmínil v telefonických rozhovorech se svými protějšky z Ukrajiny a Ruska Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem. Ze zničení vodního díla, které způsobilo rozsáhlé záplavy na dolním toku Dněpru, se Moskva a Kyjev obviňují navzájem.
Rusové ztrácejí pozice u Bachmutu, tvrdí ukrajinský velitel
Ruská vojska dále ztrácejí pozice u města Bachmut v Donbasu na východě země, kde ukrajinské jednotky postupují na křídlech, uvedl na sociální síti Telegram velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Generál své tvrzení podle listu Ukrajinska pravda podpořil i zveřejněním záběrů z bojové akce 3. úderné brigády.
„Úsek fronty u Bachmutu. Obranné síly pokračují v postupu na křídlech, nepřítel ztrácí pozice u Bachmutu,“ napsal Syrskyj.
„U Bachmutu naše vojska přešla z obrany do útoku,“ uvedla také náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. „Za uplynulých 24 hodin jsme na různých místech postoupili od 200 po 1100 metrů,“ napsala na Telegramu.
Ruské velení podle Maljarové zareagovalo vysláním záloh k posílení obrany. Žoldnéři z Wagnerovy skupiny podle ní zůstávají v týlu, zatímco bojují pravidelné armádní jednotky a do boje jsou nasazováni také výsadkáři.
Třetí úderná brigáda, z jejíž akce zveřejnil záběry velitel pozemních sil Syrskyj, podle dostupných informací vznikla loni v listopadu, původně z veteránů pluku Azov, jako vysoce mobilní, dobře vyzbrojená a vycvičená síla schopná nasazení jak v obranných, tak útočných operacích. Od ledna byla nasazena u Bachmutu, který od loňského léta byl místem jedné z nejurputnějších a nejkrvavějších bitev války Ruska proti Ukrajině. Zatímco Rusové minulý měsíc ohlásili dobytí Bachmutu, Ukrajinci tvrdí, že se z města úplně nestáhli.
ISW s odvoláním na ruské zdroje uvádí, že ukrajinské síly pronikly do obce Berchivka, ležící asi šest kilometrů severně od Bachmutu, kde pokračuje boj o ovládnutí obce, kterou ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny podle svého vůdce Jevgenije Prigožina dobyli v únoru. Ukrajinci postoupili podle ISW také u obce Kliščijivka, asi sedm kilometrů jihozápadně od Bachmutu. Ovládli také výšiny u silnice E-40 mezi Bachmutem a Slovjanskem. Analytici také připomněli Prigožinovo tvrzení, že ruská vojska ztratila blíže neupřesněné pozice u obce Rozdolivka, ležící 18 kilometrů severovýchodně od Bachmutu.
Nelze zatím určit, kdo zničil Kachovskou přehradu, píše americký institut
Nelze zatím přesně určit, kdo je zodpovědný za úterní zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny, veškeré indicie ale naznačují, že šlo o úmyslný čin Ruska. V hodnocení situace na Ukrajině to dnes napsal americký Institut pro studium války (ISW). Kyjev a Moskva se od úterního rána navzájem obviňují z protržení přehrady, jejíž voda zaplavila rozsáhlá území a celé obce i města a kvůli němuž se musely tisíce lidí evakuovat.
„ISW nemůže v tuto chvíli nabídnout definitivní vyhodnocení toho, kdo je za incident z 6. června zodpovědný, ale domnívá se, že souhrn důkazů, argumentů a rétoriky naznačuje, že přehradu záměrně poškodili Rusové,“ uvedli analytici na twitteru.
V analýze institut podrobně shrnuje veškeré detaily a prohlášení o incidentu dostupné z veřejných zdrojů. Ruští představitelé podle nich využívají obvinění vůči Ukrajině k tomu, aby zdůraznili údajné selhání ukrajinské protiofenzivy. V tom smyslu se v úterý vyjádřil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov či ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
ISW poznamenal, že tvrzení ruských představitelů související s údajnou ukrajinskou protiofenzivou jsou „nepřesvědčivá“, protože Ukrajina žádnou protiofenzivu podle dostupných důkazů ještě nezačala. Ruské zdroje navíc podle analytiků dlouhodobě vyjadřují obavy z možnosti, že ukrajinské síly Dněpr překročí a povedou protiútok do té části Chersonské oblasti, kterou kontroluje Rusko.
Analytici už loni na podzim odhadovali, že Rusové mají větší zájem na zatopení dolního toku Dněpru, ačkoliv to poškodí jejich obranné pozice. Například v říjnu ISW vyhodnotila, že Ukrajina nemá na odstřelení přehrady žádný materiální zájem, a upozornila, že by v takovém případě hrozilo zatopení až 80 obcí. To v úterý ukrajinští představitelé potvrdili, když o stejném počtu hovořili bezprostředně po zničení přehrady, byť později údaje revidovali směrem dolů.
Hladina Kachovské nádrže klesla už o 2,5 metru
Od úterní exploze hráze hlesla hladina Kachovské přehrady o 2,5 metru, oznámil ukrajinský státní podnik Ukrhydroenergo. Na pravém břehu Dněpru, kontrolovaném Ukrajinou, bylo už zatopeno 1852 domů. Evakuováno bylo na 1500 lidí, především z Chersonu. Tempo zvyšování hladiny v zaplavených oblastech zpomaluje, ke kulminaci ale ještě nedošlo, uvádí Ukrhydroenergo podle serveru Euromaidanpress.
Záběry ze zatopeného Chersonu
Rusko a Ukrajina se na zasedání RB OSN vzájemně obvinily ze zničení přehrady
Ukrajina a Rusko se v noci na dnešek na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN navzájem obvinily ze zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny. Schůze se konala na žádost Kyjeva, jehož zástupce podpořily pobaltské země i Spojené státy.
„V noci na 6. června Ruská federace vyhodila do povětří hráz Kachovské vodní elektrárny. (...) Tím, že se ruští okupanti uchýlili k taktice spálené země, nebo v tomto případě k taktice zaplavené země, v podstatě uznali, že jim dobyté území nepatří a že nejsou schopni si jej udržet,“ řekl na úvod ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja. Připomněl také, že o záměru Ruska vyhodit přehradu do povětří se spekulovalo v rámci ruské invaze na Ukrajinu už loni. „To svědčí o tom, že byl (útok) plánován s velkým předstihem,“ řekl.
Ruská obvinění vůči Ukrajině Kyslycja prohlásil za „předvídatelně lživá“ a dodal, že Moskva už dříve odmítla zodpovědnost za „válečné zločiny“, které spáchala v Mariupolu, Buči či Izjumu. Radu velvyslanec vyzval, aby ruský útok důrazně odsoudila a aby podpořila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho mírový plán.
Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja na mimořádném zasedání podobně jako Kreml v úterý uvedl, že za zničenou přehradou stojí „úmyslná sabotáž“ ze strany Kyjeva. Ukrajinu obvinil z páchání válečných zločinů
V Nové Kachovce se pohřešuje nejméně sedm lidí, voda klesá
V okupovaném městě Nová Kachovka na jihu Ukrajiny se po záplavách způsobených zničením Kachovské přehrady pohřešuje nejméně sedm lidí. Uvedl to Moskvou dosazený starosta města, podle kterého muselo být z Nové Kachovky evakuováno přes 900 lidí. Voda v oblasti ale začala ustupovat, poklesla zatím o 35 centimetrů, píše s odvoláním na místní představitele agentura TASS.
Voda z Kachovské přehrady zaplavila přes 1300 domů na pravém břehu Dněpru
Voda ze zničené Kachovské přehrady, která leží na jihu Ukrajiny, zaplavila přes 1300 domů na pravém břehu Dněpru. Postiženo je 24 lokalit, uvedla agentura AFP s odvoláním na ukrajinské činitele. OSN zase informovala o tom, že naléhavou pomoc potřebuje přes 16.000 lidí. Humanitární dopady situace podle ní ale pocítí statisíce osob.
Šéf chersonské regionální vojenské správy Oleksandr Prokudin uvedl, že zaplaveno bylo 1335 domů, ukrajinský ministr vnitra Igor Klymenko pak informoval o počtu zaplavených lokalit.
Evakuováni jsou také lidé nacházející se v oblastech jižně od Kachovské přehrady a Dněpru, které okupuje Rusko. Jen z města Nova Kachovka, které leží přímo u nyní zničené vodní elektrárny na přehradě, bylo podle starosty Vladimira Leonťjeva přemístěno kolem 900 obyvatel. Už dříve uvedl, že je zde pod vodou asi 600 domů.