Válka na Ukrajině ONLINE: Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří na Ukrajině, myslí Trump
Ruský prezident Vladimir Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří ve válce na Ukrajině, myslí si americká hlava státu Donald Trump. Pokud se ukáže, že tomu tak skutečně je, odpoví Spojené státy jinak než dosud, tvrdil dnes Trump novinářům v Bílém domě.
Důležité události posledních dní:
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu zavítá na návštěvu Německa, kde se setká s kancléřem Friedrichem Merzem.
- Podle ukrajinských médií Rusko o víkendu podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
- Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Musíme zkusit zastavit vypouštění přehrady, míní ukrajinský odborník
Ukrajina by se měla pokusit získat přístup do areálu Kachovské vodní elektrárny a alespoň dočasně zastavit vypouštění tamní přehrady, uvedl v rozhovoru se stanicí Rádio Svobodná Evropa ředitel ukrajinského Institutu pro vodohospodářství a meliorace Mychajlo Jacjuk. Zničení Kachovské přehrady podle něj bude mít dopady jak na obyvatele zaplavených oblastí, tak i na ukrajinskou ekonomiku, která je ze dvou třetin vázána na kaskádu šesti přehrad na Dněpru, mezi něž patří i Kachovská přehrada.
„Už teď musíme přemýšlet, jak obnovit fungování hydroelektrárny zničené Rusy, jak tam získat přístup, zkusit jen dočasně zastavit pokles hladiny přehrady, aby se stabilizovala její úroveň,“ míní Jacjuk. Je to podle něj potřeba k co největšímu omezení rizik a škod všech ekonomických odvětví, která na přehradě závisejí. Jde podle něj také o bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny, která používá vodu z přehrady na chlazení systémů, ale v současné situaci musí hledat alternativní cesty.
V ohrožení záplavami je 80 obcí, většinou na levém břehu Dněpru, řekl také Jacjuk, který předpovídá, že voda bude z přehrady vytékat tři nebo čtyři dny. Obce ale zůstanou zatopené několik týdnů, protože voda bude opadávat jen pomalu. Opětovné naplnění přehrady bude po případné opravě trvat dokonce roky. upozornil odborník.
V některých oblastech je kromě toho voda z přehrady zdrojem pitné vody, podotkl Jacjuk. Na přehradě také plně závisí Severokrymský kanál přivádějící vodu na okupovaný poloostrov Krym, dodal. Dokud se neobnoví objem vody v přehradě na původní úroveň, bude průtok vody kanálem nemožný.
„Na druhé straně se ale okupanti na takový vývoj událostí připravovali, využili možností v loňském roce a naplnili krymské přehrady. Tímto způsobem bude nebezpečí nedostatku vody v tomto roce minimalizováno a obyvatelé Krymu letos vodu mít budou,“ myslí si.
Případná obnova Kachovské hydroelektrárny by podle něj fakticky znamenala vybudování elektrárny nové. Náklady na takovou stavbu by se podle něj vyšplhaly na miliardy eur.
Zelenskyj: Celý region bude trpět nedostatkem pitné vody
Po odpálení hráze Kachovské přehrady bude zatopeno 35 až 70 obcí na dolním toku řeky Dněpr, řekl ve svém zpřesněném odhadu rozsahu katastrofy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že v celém regionu budou potéže s dostupností pitné vody, která dosud pocházela právě z Kachovské nádrže.
Za výbuchem přehrady je Rusko, mají dokládat zpravodajské informace
Americká vláda má zpravodajské informace, které naznačují, že za výbuchem Kachovské přehrady stojí Rusko, uvedla televizní stanice NBC News. Administrativa prezidenta Joea Bidena se chystá v úterý část příslušných dokumentů odtajnit a zveřejnit, dodává NBC.
Nové záběry z oblastí zasažených záplavovou vlnou pod Kachovskou přehradou





Ukrajinská armáda plánovala zničit Nord Stream, píše The Washington Post
Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) dostala podle listu The Washington Post (WP) loni v červnu informaci, že šestičlenný tým ukrajinské armády plánoval explozí zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a dál do zbytku Evropy. Podrobnosti o údajném ukrajinském plánu podle WP americká rozvědka dostala od zpravodajské agentury nejmenované evropské země. V září 2022 plynovody Nord Stream 1 a 2 na dně Baltského moře významně poničila trojice podmořských explozí.
Detailní popis údajné plánované ukrajinské sabotáže CIA sdílela loni v červnu s Německem a dalšími evropskými státy, sdělily WP zdroje, které si nepřály být jmenovány. Dokumenty podle WP hovoří o malém týmu potápěčů ukrajinské armády, kteří se zodpovídali přímo vrchnímu veliteli ukrajinských ozbrojených sil Valeriji Zalužnému, a sabotáž měli provést krátce po 17. červnu 2022 po konci amerického námořního vojenského cvičení BALTOPS.
Zapojení do explozí, které nakonec 26. září Nord Stream vyřadily z provozu, ukrajinští zástupci již v minulosti odmítli a na zjištění WP zatím nereagovali. Na žádost o komentář nereagoval ani Bílý dům, ani CIA.
Voda v Nové Kachovce vystoupala do až 11 metrů
Reportér deníku The Guardian hovořil s několika obyvateli města Nová Kachovka, sousedícího se zničenou Kachovskou přehradou. Ti se shodují, že je kolem druhé hodiny ranní vzbudil výbuch. „Probudil mě velmi hlasitý zvuk,“ řekla obyvatelka, která se představila jako Taťjana. Dodala, že po explozi zaznamenala zvuk podobný proudící vodě.
Také obyvatelka Jelena tvrdí, že se probudila kolem druhé ranní neznámým hlukem. „Zvykli jsme si na hlasité rány, takže mě nenapadlo, že by to bylo něco vážného," dodala.
Rus dosazený starosta Nové Kachovky Vladimir Leontiev uvedl, že voda zaplavila celé město během několika hodin po výbuchu. Voda místy podle něj vystoupala do výšky až 11 metrů.
V Chersonu probíhá evakuace obyvatel.



Kachovskou přehradu zřejmě nebude možné opravit, říká odborník
Kachovskou přehradu zřejmě nebude možné opravit, problémem bude podle českých odborníků i eroze půdy a podmáčení terénu. Bude mít negativní vliv na stavby a infrastrukturu, která se v oblasti záplav nachází. Ke stejným závěrům došli i ukrajinští odborníci, kteří dnes ráno informovali, že výbuch nenávratně zničil vodní elektrárnu na přehradě. Míra poškození okolní infrastruktury záleží na tom, jak vysoká záplavová vlna vznikne a jak širokou oblast zasáhne. Dopady záplav mohou vědci odhadovat z hydrologických simulací, ale i na základě paralely s podobnými případy z minulosti.
„Podle aktuálních záběrů a zpráv lze předpokládat, že přehradu na Kachovce vzhledem k rozsahu poškození nebude možné opravit. Záleží na rozsahu poškození, nicméně nové přehrady a hydroelektrárny jsou nesmírně nákladné. Přehrada na Kachovce tak v důsledku protržení bude z velké části vypuštěna a záplavová vlna zasáhne celou níže položenou oblast toku Dněpru,“ řekl Jakub Langhammer z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK).
Území se pravděpodobně zaplaví v nižší hladině, zato na velké ploše, shodují se odborníci z Fakulty stavební Českého vysokého učení technického (FS ČVUT) a PřF UK. Největší problém je podle Ladislava Satrapy, vedoucího katedry hydrotechniky na FS ČVUT, podmáčení okolí. Výrazně ztíží přístup techniky, jak strategické, tak té potřebné na případnou opravu hráze. V nádrži se odhalí břehy.
Zničení přehrady má negativní dopady i na životní prostředí. Vlivem energie vody hrozí masivní eroze v krajině, zejména pak riziko kontaminace půd a spodní vody z látek akumulovaných v sedimentech nádrže za dlouhé období. Záplava významně poškodí i vegetaci, uvedl Langhammer.
Zničení přehrady je jako použití zbraní hromadného ničení, reaguje česká diplomacie
Zničení ukrajinské přehrady Nová Kachovka nad obydlenými oblastmi je srovnatelný s použitím zbraně hromadného ničení proti civilistům, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Ministerstvo zahraničních věcí v pozdějším prohlášení uvedlo, že útok ruských okupačních vojsk na přehradu je podle dodatkového protokolu k Ženevským úmluvám válečným zločinem. Lipavský schválil vyčlenění mimořádné pomoci ve výši deset milionů korun na pomoc s evakuací civilistů a s důsledky zničení přehrady.
„Rusko dále posouvá hranice své agrese. Útok na přehradu Nová Kachovka nad obydlenými oblastmi je srovnatelný s použitím zbraně hromadného ničení proti civilistům. Tato brutalita bude odsouzena a potrestána,“ sdělil Lipavský.
„Dnešní ranní výbuchy, kterými ruská okupační vojska zničila většinu přehradní hráze nejnižšího stupně Dněperské vodní kaskády Nová Kachovka, způsobily povodňovou vlnu, která ohrožuje desetitisíce civilistů... Zničení přehrady znamená další humanitární, ekologickou a technologickou katastrofu, kterou na Ukrajinu přinesla ruská agrese - lidé ztrácí domovy a přístřeší, jsou ohroženy zdroje pitné i užitkové vody v Dněpropetrovské, Záporožské a Chersonské oblasti a na Krymu, znehodnocuje se zemědělská půda, Ukrajina ztrácí další energetický zdroj,“ uvedlo české ministerstvo
Ukrajinští záchranáři postupují dům od domu a pomáhají se evakuovat před povodňovou vlnou těm, kteří nedokázali odejít sami.
Rusko ostřeluje oblasti, kde probíhá evakuace, tvrdí ministr vnitra
Ruské jednotky ostřelují místa v Chersonské oblasti, kde probíhá evakuace kvůli povodňové vlně ze zničené Kachovské přehrady. „Před hodinou byli v oblasti zraněni dva policisté. Ostřelování stále pokračuje," řekl ukrajinské televizi ministr obrany Ihor Klymenko.
Hladina vody v Kachovské přehradě od rána klesla o 1,5 metru, cituje deník Kyiv Post guvernéra Dnipropetrovské oblasti Serhije Lysaka.

Kreml důrazně odmítl zodpovědnost ruských jednotek za zničení Kachovské přehrady
Moskva důrazně odmítla obvinění, podle kterých vyhodila do povětří Kachovskou přehradu na jihu Ukrajiny. Veškerá zodpovědnost za čin podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova dopadá na Ukrajinu. Tato "úmyslná sabotáž" podle něj souvisí s neúspěšnou protiofenzivou, o kterou se ukrajinské síly podle Ruska pokoušely před několika dny, napsala agentura TASS.
O výbuchu na Kachovské přehradě dnes brzy ráno informovala ukrajinská armáda, podle Kyjeva hráz Rusko odpálilo na dálku. Ruská okupační správa původní zprávy o destrukci šířící se na sociálních sítích odmítala, následně ale zničení přehrady přisoudila ukrajinských silám.
Bezpečnost Záporožské elektrárny není kvůli přehradě ohrožená, řekl šéf MAAE
Bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny zatím není po zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny ohrožená, vody na chlazení je dost, uvedl dnes v prohlášení šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Podle něj sice hladina vody v přehradě kontinuálně klesá, což časem znemožní její čerpání pro elektrárnu, zařízení ale disponuje vlastní velkokapacitní chladicí nádrží, která by měla umožnit dodávku vody na chlazení nejméně na několik dalších měsíců.
„Pracovníci MAAE na místě (jaderné elektrárny) mají informaci, že po zničení Kachovské přehrady se hladina snižuje o pět centimetrů za hodinu... Hladina byla v 8:00 místního času ve výšce 16,4 metru. Pokud se s níží pod 12,7 metru, pak už ji nebude možné dál čerpat,“ stojí v prohlášení.
Ruskou agresi na Ukrajině je třeba zastavit, je neospravedlnitelná a způsobuje obrovské utrpení a tragédie, řekl Fiala k útoku na Kachovskou přehradu.