Válka na Ukrajině ONLINE: Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří na Ukrajině, myslí Trump
Ruský prezident Vladimir Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří ve válce na Ukrajině, myslí si americká hlava státu Donald Trump. Pokud se ukáže, že tomu tak skutečně je, odpoví Spojené státy jinak než dosud, tvrdil dnes Trump novinářům v Bílém domě.
Důležité události posledních dní:
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu zavítá na návštěvu Německa, kde se setká s kancléřem Friedrichem Merzem.
- Podle ukrajinských médií Rusko o víkendu podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
- Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Rusko otestovalo mezikontinentální balistickou raketu
Rusko v úterý otestovalo mezikontinentální balistickou raketu. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to napsala agentura TASS s tím, že se test v Astrachaňské oblasti zdařil, když raketa zasáhla „simulovaný cíl“ v Kazachstánu.
Odpal se uskutečnil ze zkušební střelnice Kapustin Jar na jihovýchodě evropské části Ruska. Cílem testu bylo podle Moskvy potvrdit správnost konstrukčních a technických řešení použitých při vývoji nových strategických raketových systémů.
Rakety RS-24 Jars, které mohou nést několik jaderných hlavic, mají podle serveru The Kyiv Independent dolet kolem 11 tisíc kilometrů.
Ruští žoldnéři ovládli 80 procent Bachmutu, tvrdí jejich šéf. Ukrajina to popírá
Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin prohlásil, že jeho muži ovládají už 80 procent Bachmutu na východě Ukrajiny. Prigožinovo prohlášení vzápětí popřel mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Ruské síly se o dobytí Bachmutu snaží už několik měsíců.
Uniklé americké tajné dokumenty podle Londýna vykazují značnou míru nepřesnosti
Americké zpravodajské dokumenty, které unikly na internet, se vyznačují vysokým stupněm nepřesnosti. Uvedlo to na twitteru britské ministerstvo obrany.
„Široce medializovaný únik údajně tajných amerických informací ukázal závažný stupeň nepřesnosti,“ uvedl mluvčí ministerstva v dnešním prohlášení. „Čtenáři by měli být obezřetní, než vezmou za bernou minci tvrzení, která mají potenciál šířit dezinformace,“ stojí dále v upozornění.
Maďarsko si v Moskvě vyjednalo prodloužení dodávek plynu
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v Moskvě dohodl prodloužení smlouvy o nákupu většího množství ruského plynu, než stanovuje dlouhodobý kontrakt. Szijjártó to podle agentury TASS sdělil po svém jednání s ruským vicepremiérem Alexandrem Novakem. Šéf maďarské diplomacie mimo to hovořil s ředitelem státní energetické korporace Rosatom Alexejem Lichačovem o rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks.
Vláda maďarského konzervativního premiéra Viktora Orbána se i v době, kdy jiné země kvůli válce na Ukrajině přestávají ruské energetické suroviny nakupovat, snaží dodávky ruského plynu a ropy udržet. Szijjártó podle agentury RIA Novosti řekl, že Maďarsko více než 80 procent plynu dováží z Ruska.
Szijjártó uvedl, že Maďarsko bude mít u plynu možnost plateb s odloženou splatností, pokud se jeho ceny na trzích v Evropě přehoupnou přes 150 eur za megawatthodinu.
Ukrajinský podnikatel dá půl milionu dolarů tomu, kdo přistane s dronem na moskevském Rudém náměstí
Spoluzakladatel ukrajinské online bankovní služby Monobank Volodymyr Yatsenko vyhlásil netradiční soutěž pro ukrajinské výrobce dronů. Konat se bude 9. května, kdy v Rusku oslavují Den vítězství. Centrem Moskvy tradičně prochází vojenská přehlídka, a komu se při této příležitosti podaří na Rudém náměstí, ruským bezpečnostním opatřením navzdory, přistát s dronem, tomu Yatsenko slibuje vyplatit 540 tisíc dolarů, píše server Forces.net. Yatsenko se o dosažení cíle pokusí s dronem vlastní výroby nazvaný Dovbush.
Ministr Jurečka: V Česku teď pracuje 98. tisíc uprchlíků z Ukrajiny
Práci v Česku má teď kolem 98.000 uprchlíků z Ukrajiny. Celkem jich od loňského března v ČR pracovalo přes 200.000. Novinářům to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dodal, že od dubna se spustil registr zaměstnanců a pracovníků na dohodu s vízem k ochraně. Ministerstvo práce by tak mělo mít lepší přehled o práci příchozích a jejich výdělcích i odvodech.
„Celkově od loňského března překročil počet pracovníků 200.000. Aktuálně je kolem 98.000 lidí, kteří pracují. Číslo už je poměrně stabilizované,“ uvedl ministr. Podle dřívějších informací dvě třetiny pracovníků tvoří ženy.
Rusko chce rozesílat povolávací rozkazy elektronicky
Rusko chce umožnit rozesílání povolávacích rozkazů elektronicky. Podle agentury Reuters to vyplývá z návrhu zákona, jehož cílem je po problémech při loňské mobilizaci usnadnit nábor vojáků do armády. Nyní musí být povolávací rozkazy předávány osobně pracovníky vojenské správy nebo prostřednictvím zaměstnavatele.
Od loňského září, kdy prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci na podporu speciální vojenské operace na Ukrajině, jak Moskva nazývá svou invazi, bylo povoláno do zbraně více než 300 tisíc někdejších vojáků a branců.
Práci v ČR má teď 98 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Celkem jich od loňského března pracovalo 200 tisíc, řekl Jurečka. Úřady práce podpoří jazykové kurzy.
Válka na Ukrajině způsobila i hlubokou psychickou devastaci, uvádí aktivisté
Ruská invaze na Ukrajinu kromě velkých ztrát na životech vojáků i civilistů a rozsáhlého ničení ukrajinských měst a infrastruktury přinesla i neviditelné rány - psychickou devastaci a bolest. Podle serveru odborného časopisu Medscape to uvádí Mezinárodní nadace pro lidská práva v oblasti duševního zdraví (FGIP), která spolupracovala i s českým Národním ústavem duševního zdraví (NUDZ).
"Válka, která začala před devíti lety, dosáhla zcela nové úrovně (ruskou) invazí v únoru loňského roku a přinesla nám všem dobře známé důsledky - více než deset milionů uprchlíků, desetitisíce mrtvých, ničení a drancování, znásilňování a mučení, a také psychologickou krizi neuvěřitelných rozměrů," řekl nizozemský historik a aktivista Robert van Voren, šéf FGIP pro lidskoprávní otázky.
Rusko v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a rozpoutalo válku na Donbasu na východní Ukrajině mezi Moskvou podporovanými separatisty a jednotkami loajálními nové prozápadní vládě v Kyjevě. Loni pak zahájilo plnohodnotnou vojenskou invazi z východního, severního i jižního směru, při které obsadilo část ukrajinského území a ostřeluje a bombarduje ukrajinská města i civilní infrastrukturu. Psychologická traumata způsobená válkou a následná duševní onemocnění mohou podle van Vorena na Ukrajině napáchat hluboké škody.
FGIP přišla s programem psychologické první pomoci v podstatě hned poté, co Rusko Ukrajinu loni napadlo, píše Medscape. Společně s NUDZ a dalšími organizacemi vytvořili on-line program Samopomich (v české verzi opatruj.se).
Vyplácení solidárních příspěvků pro lidi, kteří zdarma ubytovávají uprchlíky, od července skončí. S prodloužením se zatím nepočítá, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Stát začíná evidovat byty pro uprchlíky. Majitelé je mohou registrovat ode dneška. Od 1.7. podporu dostanou lidé v zapsaných bytech, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Podpora bydlení pro uprchlíky se od července změní. Dostávat budou nově příspěvek na náklady. Částky stanoví vláda v nařízení, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Egypt plánoval Rusku tajně dodat tisíce raket, vyplývá z uniklého dokumentu
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, který je jedním z nejbližších spojenců USA a významným příjemcem americké vojenské a ekonomické pomoci, nedávno nařídil vyrobit 40 tisíc raket, které měly být tajně exportovány do Ruska, a to navzdory válce na Ukrajině. S odvoláním na uniklý americký zpravodajský dokument o tom napsal list The Washington Post (WP).
Část přísně tajného dokumentu ze 17. února shrnuje údajné rozhovory mezi Sísím a vrchními egyptskými vojenskými představiteli a zmiňuje také plány na dodávky dělostřelecké munice a střelného prachu Rusku. Sísí podle dokumentu dal úředníkům pokyn, aby výrobu a dodávku raket do Ruska utajili, "aby se vyhnuli problémům se Západem".
Rusko pokračuje v bombardování v Doněcku, uvedl ukrajinský generální štáb
Rusové pokračují v ofenzivě ve východní části Doněcké oblasti, kde několik měst a obcí čelilo těžkému bombardování, uvedl dnes ukrajinský generální štáb. Ukrajinské síly podle něj několik útoků odrazily, avšak Rusové nadále usilují o ovládnutí Bachmutu. Podle vysoce postaveného ukrajinského generála Moskva využívá taktiku „spálené země“, píše agentura Reuters.
„Nepřítel přešel k taktice 'spálené země' ze Sýrie. Ničí budovy a pozice nálety a dělostřeleckou palbou,“ řekl o Bachmutu velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Syrskyj.