Válka na Ukrajině ONLINE: Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří na Ukrajině, myslí Trump
Ruský prezident Vladimir Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří ve válce na Ukrajině, myslí si americká hlava státu Donald Trump. Pokud se ukáže, že tomu tak skutečně je, odpoví Spojené státy jinak než dosud, tvrdil dnes Trump novinářům v Bílém domě.
Důležité události posledních dní:
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu zavítá na návštěvu Německa, kde se setká s kancléřem Friedrichem Merzem.
- Podle ukrajinských médií Rusko o víkendu podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
- Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Soud v Londýně uznal trojici Bulharů vinnou ze špionáže pro Rusko
Soud v Londýně dnes uznal trojici Bulharů vinnou ze špionáže ve prospěch Ruska v letech 2020 až 2023, píše agentura Reuters. Odsouzení to odmítají.
Británie poslala Ukrajině prvních 752 miliard liber z ruských zmrazených aktiv
Ukrajina obdržela od Británie prvních 752 milionů liber (asi 22,4 miliardy Kč), které jsou zajištěny výnosy ze zmrazených ruských aktiv. Dnes to oznámil ukrajinský premiér Denys Šmyhal na platformě X.
„Tyto prostředky půjdou na posílení obranyschopnosti Ukrajiny,“ napsal Šmyhal. „Očekáváme, že veškerá aktiva Ruské federace budou zabavena a převedena k budoucímu prospěchu naší země,“ dodal. „Jsem vděčný (britskému premiérovi) Keiru Starmerovi, vládě Spojeného království a našim partnerům z G7 za mechanismus, který umožní, aby ruské peníze fungovaly ve prospěch Ukrajiny,“ uzavřel ukrajinský premiér.
Rusko podniklo rozsáhlý vzdušný útok na ukrajinskou plynárenskou infrastrukturu
Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Podle předběžných údajů vyslalo 261 vzdušných zbraní, konkrétně 67 střel a 194 dronů, uvedlo ukrajinské letectvo, podle něhož obrana 34 raket a 100 bezpilotních letounů sestřelila. Desítky dalších dronů a některé střely podle něj nedosáhly cílů. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko oznámil, že Rusko opět útočilo na energetickou a plynárenskou infrastrukturu země. Moskva informovala o nočním úderu na ukrajinská zařízení plynárenské a energetické infrastruktury, která podle ní podporují ukrajinský vojensko-průmyslový komplex; ohlásila také ukrajinský útok na cíle v Rusku. Kyjev oznámil, že do ukrajinské obrany se poprvé zapojily letouny Mirage 2000, které dorazily na Ukrajinu před měsícem.
Ukrajina by měla podle Pavla dostat co nejsilnější bezpečnostní záruky. Je třeba pokračovat v její integraci do EU a výhledově i do NATO, řekl v ČT.
Američané podle médií budou jednat s Ukrajinci příští týden v Saúdské Arábii
Vyslanec amerického prezidenta pro Blízký východ Steve Witkoff dnes řekl novinářům, že připravuje jednání s ukrajinským představiteli v Saúdské Arábii. Podle médií či agentury AFP by se tak mohlo stát příští týden. Cílem schůzky, které by se podle zpravodajského serveru Axios měl účastnit i americký ministr zahraničí Marco Rubio, by podle Witkoffa mělo být vypracování rámce pro mír a počáteční zastavení bojů.
Podle serveru Axios by se jednání mělo uskutečnit ve středu. Nejmenovaný ukrajinský zdroj však agentuře AFP potvrdil úterní termín. Podle tohoto zdroje bude v ukrajinské delegaci šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak a možná také ministr obrany Rustem Umerov.
EU musí najít peníze na obranu a uvolnit dluhová pravidla, shodl se summit
Evropská unie by měla rychle najít finance na posílení obrany a bezpečnosti svých členských zemí a umožnit jim, aby mohly do svých armád investovat bez obav z porušování unijních dluhových a rozpočtových pravidel. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři 27 zemí EU na mimořádném summitu věnovaném evropské obraně a podpoře Ukrajiny.
NATO musí ihned zvýšit výdaje na obranu, řekl podle Reuters polský prezident Duda. Putin by se jinak mohl rozhodnout, že napadne další zemi, dodal.
Slovensko a Maďarsko mají za to, že kroky USA mohou nastolit mír na Ukrajině
Ministři zahraničí Slovenska a Maďarska Juraj Blanár a Péter Szijjártó podporují kroky americké administrativy a prezidenta Spojených států Donalda Trumpa ohledně války na Ukrajině, neboť dávající šanci mírovému řešení konfliktu. Šéfové slovenské a maďarské diplomacie to řekli novinářům po dnešní společné schůzce v Bratislavě. Szijjártó obvinil EU, že chce pokračování války. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu před třemi lety.
Slovensko a Maďarsko spojují odmítavé názory na dodávky zbraní od západních zemí Kyjevu i na protiruské sankce EU. Představitelé několika zemí západní Evropy se nechali slyšet, že Ukrajina potřebuje spravedlivý mír. Spojené státy zase po páteční roztržce v Bílém domě mezi Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pozastavily Kyjevu podle médií zbrojní pomoc a také sdílení zpravodajských informací.
Za pět dní se ve sbírkách iniciativy Dárek pro Putina vybralo přes 24 mil. Kč
Za posledních pět dní se ve všech sbírkách iniciativy Dárek pro Putina vybralo přes 24 milionů korun. Na tiskové konferenci iniciativy to dnes uvedl jeden z organizátorů Martin Ondráček. Nárůst je podle něj reakcí na události, které vyvrcholily minulý pátek v Bílém domě. Schůzka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem tam skončila roztržkou před kamerami a USA následně Ukrajině pozastavily zbrojní pomoc i sdílení zpravodajských informací.
Belgie dodá Ukrajině stíhačky F-16 v roce 2026, dodání zpožďují průtahy s F-35
Belgie dodá Ukrajině slíbené stíhačky F-16 v roce 2026, řekl dnes před začátkem mimořádného summitu Evropské unie belgický premiér Bart De Wever. Důvodem zdržení je čekání na americké stroje F-35, které mají v Belgii stávající letouny nahradit, informovala agentura Reuters.
Vedle Belgie přislíbily dodat Ukrajině stíhačky i další evropské země. První F-16, o které Ukrajina západní spojence žádala od počátku ruské invaze v únoru 2022, získala ukrajinská armáda loni v létě, poté následovaly další dodávky. Letadla Ukrajině poskytly Dánsko a Nizozemsko a slíbilo je také Norsko. Začátkem února Francie předala Kyjevu stíhačky Mirage 2000.
Dánská premiérka Frederiksenová před summitem EU varovala, že Evropa nemá mnoho času ke zbrojení. Na obranu musíme utrácet, utrácet, utrácet, řekla.
Summit EU se chystá vyzvat k vyřešení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes chystají vyzvat k vyřešení problému s tranzitem ruského plynu přes Ukrajinu, na což tlačí předseda slovenské vlády Robert Fico. Plyne to z poslední verze návrhu závěrů mimořádného bruselského summitu, kterou má ČTK k dispozici. Lídři členských zemí se podle návrhu mají shodnout na výzvě k „posílení snah o nalezení funkčních řešení“ včetně „obnovení“ přepravy plynu.
Fico dříve hrozil zablokovat závěry vrcholné unijní schůzky, pokud by v nich nebyla výzva k obnově přepravy ruského plynu. Dnes před poslanci evropského výboru slovenského parlamentu uvedl, že by závěry schůzky vetoval v případě, že by v nich o potřebě obnovy tranzitu nebyla žádná zmínka.
Ukrajina musí podle Scholze dostat spravedlivý a nikoli nadiktovaný mír
Pro Evropu i Ukrajinu je důležité, aby Kyjev mohl uzavřít spravedlivý a nikoli nadiktovaný mír. Před začátkem dnešního mimořádného summitu Evropské unie o ukrajinské a evropské bezpečnosti to prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Za klíčové považuje i to, aby Evropa s Ukrajinou měly nadále dobré vztahy se Spojenými státy včetně těch bezpečnostních.
„Je velmi důležité, abychom zajistili, že Ukrajina nebude muset přijmout nadiktovaný mír,“ řekl Scholz. Jedině tak si země, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi, zachová nezávislost a suverenitu. Části dnešního summitu se v Bruselu účastní také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajina cítí silnou podporu Evropy, řekl Zelenskyj před summitem EU
Ukrajina cítí jasnou a silnou podporu Evropy. Před začátkem mimořádného summitu EU o bezpečnosti Ukrajiny i celého kontinentu to dnes v Bruselu prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Předseda Evropské rady António Costa a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová slíbili Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské invazi, další pomoc. Costa zdůraznil, že větší bezpečnost Ukrajiny znamená i větší bezpečnost pro celou Evropu.
Trumpova administrativa plánuje odebrat legální status asi 240.000 Ukrajincům, kteří do USA uprchli před válkou s Ruskem, uvádí zdroje Reuters.