Válka na Ukrajině ONLINE: Zabíjí spoustu lidí, nelíbí se mi to, řekl Trump k Putinovi. Zvažuje sankce
Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajině poté, co ruské síly podnikly v noci na neděli masivní letecké údery, kvůli kterým zemřelo 12 lidí a bylo zraněno asi 80 dalších. „Nejsem spokojen s tím, co Putin dělá. Zabíjí spoustu lidí,“ řekl dnes americký prezident. „Posílá rakety do měst a zabíjí lidi, a to se mi vůbec nelíbí. Jsme uprostřed jednání a on posílá rakety na Kyjev a další města. To se mi vůbec nelíbí,“ dodal.
Důležité události posledních dní:
- V noci na neděli ruské síly na Kyjev a několik ukrajinských oblastí vypálily 69 balistických střel a 298 bezpilotních letounů, kvůli kterým zemřelo 12 lidí a bylo zraněno asi 80 dalších.
- Ruské útoky na Ukrajinu si v pátek a v noci na sobotu vyžádaly nejméně 13 mrtvých civilistů, dalších asi 60 utrpělo zranění.
- Podle ukrajinských médií Rusko o víkendu podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
- Americký prezident Donald Trump v sobotu na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Ukrajinci podle okupantů zasáhli most mezi Krymem a Chersonskou oblastí
Ukrajinské ozbrojené síly podle okupačních úřadů zasáhly raketami Čonharský most, jenž spojuje Chersonskou oblast s Ruskem anektovaným poloostrovem Krym. Šéf ruské okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo na svém telegramu uvedl, že ukrajinská armáda ostřelovala nedaleký most spojující město Heničesk s Arabatskou kosou.
„Zraněn je jeden civilista, který v době příletu projížděl po mostě,“ napsal na telegramu Saldo, který dále tvrdí, že při úderu byl poškozen plynovod vedoucí vedle mostu do Heničesku a obyvatelé města tak zůstali bez dodávek. Ukrajinská armáda podle něj vypálila celkem 12 raket a devět jich sestřelila ruská protivzdušná obrana.
Ruští elitní výsadkáři mají velké ztráty, tvrdí Britové
Během každoročních oslav dne ruských výsadkářů VDV prohlásil jejích velitel Michail Teplinskij, že od začátku války na Ukrajině utrpělo 8500 výsadkářů zranění. Část z nich i přesto zůstala na frontě, ostatní se do služby po léčení vrátili. Video s prohlášením se krátce objevilo na ruských oficiálních kanálech, poté ale bylo staženo, uvádějí britští armádní zpravodajci.
Z těchto údajů Britové odvozují, že od začátku války byla zabita nebo zraněna nejméně polovina z 30 tisíc příslušníků jednotek VDV.
Budovu univerzity v Doněcku zachvátil požár, podle Rusů po ostřelování
Budova univerzity v Doněcku v okupované části východní Ukrajiny začala v sobotu večer hořet poté, co ji zasáhlo ukrajinské ostřelování, tvrdí zdejší Ruskem dosazený starosta Alexej Kulemzin. V budově v době útoku nikdo nebyl.
Kulemzin také uvedl, že předběžné informace ukazují na to, že příčinou požáru byl útok kazetovou municí. Agentuře Reuters se tvrzení nepodařilo nezávisle ověřit.
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci zničila tři desítky střel a 27 dronů
Za poslední noc ukrajinská protivzdušná obrana zlikvidovala 30 křídlatých střel a 27 dronů Śáhed, uvedl list Ukrajinska pravda s odkazem na vzdušné síly země. Celkem Rusko použilo k nočním útokům na Ukrajinu sedm desítek střel a dronů.
Letecký poplach byl v noci v souvislosti raketovými útoky vyhlášen ve většině východní a jižní části země, v Kyjevě se sirény rozezněly krátce po jedné ráno tamního času
Zelenskyj: Ruský útok zasáhl továrnu na výrobu leteckých motorů v Záporoží
Ruský raketový útok mířící na ukrajinské město Záporoží zasáhl továrnu firmy Motor Sič, která vyrábí motory pro vojenské letectvo. Informoval o tom ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusové podle něj v sobotu večer zaútočili na Ukrajinu raketami Kinžal a Kalibr. Na celém ukrajinském území byl kvůli tomu vyhlášen letecký poplach.
Rusko slibuje odvetu za zasažený ruský tanker
Rusko zásah tankeru v blízkosti Kerčského průlivu označilo za „teroristický útok na civilní plavidlo“ ze strany Ukrajiny a rezolutně ho odsoudilo. „Na útok odpovíme a potrestáme ty, kdo jsou za něj odpovědní,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.
K útoku došlo v noci na sobotu, stroj je poškozen a podle některých zdrojů nemůže samostatně dále plout. Podle zdrojů mediálních agentur stojí za útokem ukrajinská tajná služba SBU a námořnictvo. Kyjev se zatím oficiálně k útoku nevyjádřil.
Summit o míru na Ukrajině bude pokračovat bilaterálními schůzkami v neděli
Podle AFP sobotní jednání zástupců čtyřiceti států o míru na Ukrajině v Saúdské Arábii už skončilo, ale některé delegace plánují bilaterální jednání v neděli. Žádné společné prohlášení se zřejmě nechystá.
Za Spojené státy se jednání v Džiddě v sobotu účastnil bezpečnostní poradce prezidenta Jake Sullivan, Paříž zastupoval zahraničněpolitický poradce prezidenta Emmanuel Bonne. Kromě západních zemí se účastnili též zástupci Indie nebo Brazílie, kteří stran války na Ukrajině zaujímají spíše neutrální postoj. Důležitá byla účast čínského zástupce. Česko na jednání zastoupil náměstek ministra zahraničí Jan Marian. Schůzky se neúčastnilo Rusko, jež pozváno nebylo.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jednání ocenil:
Na Ukrajině byl znovu vyhlášen poplach, Rusko údajně zaútočilo raketami Kinžal
Na celém území Ukrajiny byl v sobotu večer vyhlášen letecký poplach kvůli ruským raketovým útokům. Ukrajinské vzdušné síly uvedly, že ruská armáda odpálila nadzvukové střely Kinžal z ruské Tambovské oblasti. Odpaly některých střel byly podle ukrajinských vzdušných sil provedeny i z území Běloruska, informoval ve své ruskojazyčné verzi zpravodajský server BBC News. Rakety mířily mimo jiné na město Starokosťantyniv v Chmelnycké oblasti, na Poltavskou, Žytomyrskou, Vinnyckou a Kyjevskou oblast. V Záporoží bylo slyšet výbuchy.
Ze summitu o Ukrajině v Saúdské Arábii možná nebude žádné prohlášení
Po skončení jednání dvoudenního summitu o Ukrajině v Džiddě pravděpodobně nebude závěrečné prohlášení, informovala agentura DPA s odkazem na svůj zdroj ze saúdskoarabského ministerstva zahraničí. Cílem jednání diplomatů a vládních poradců asi čtyř desítek zemí je dohodnout základní principy ukončení ruské války na Ukrajině.
Povolení bojovat v ukrajinské armádě dostalo od Čaputové devět Slováků
Slovenská prezidenta Zuzana Čaputová povolila službu v ukrajinské armádě zatím devíti Slovákům, 26 takových žádostí zamítla. Informovala o tom agentura TASR. Službu v cizích ozbrojených silách musí podle zákona o branné povinnosti povolit prezident Slovenské republiky. Žádost se podává na okresním úřadě a vyjádřit se k ní musí rezorty obrany, vnitra a zahraničí.
Podle informací Českého rozhlasu z tohoto týdne dostalo souhlas české hlavy státu celkem 146 Čechů, z toho 14 povolení udělil prezident Petr Pavel a zbytek jeho předchůdce Miloš Zeman. Osmi lidem Pavel žádost zamítl, uvedl tento týden server iROZHLAS.cz.
Lídři v Saúdské Arábii projednají Zelenského mírový plán
Diplomaté, experti a poradci hlav států v Džiddě, kde začíná dvoudennní summit o Ukrajině, mají projednat desetibodový mírový plán prezidenta Volodymyra Zelenského a dohodnout termín, místo a agendu mírového summitu, který by se podle Zelenského mohl uskutečnit na podzim. Důležitým bodem mírového plánu je požadavek na stažení ruských vojsk z Ukrajiny.
Kyjev označil vody ruských přístavů v Černém moři za zóny vojenského ohrožení
Ukrajina označila vody šesti ruských přístavů v Černém moři za zóny „vojenského ohrožení“, informovala v sobotu ukrajinská média. Týká se to podle nich přístavů Anapa, Novorossijsk, Gelendžik, Tuapse, Soči a Tamaň, které se všechny nacházejí v Krasnodarském kraji. Prakticky to znamená zákaz vplouvání civilních plavidel, píše agentura Unian a dodává, že Rusko uzavřelo námořní plavbu do ukrajinských přístavů s podobným varováním na začátku své invaze.
Saúdské Arábii začalo jednání o míru na Ukrajině, Rusko se neúčastní
V saúdskoarabské Džiddě začalo jednání čtyř desítek zemí, jehož cílem je dohodnout základní principy ukončení ruské války na Ukrajině. Kromě západních zemí se dvoudenní schůzky mají účastnit například též zástupci Indie nebo Brazílie, kteří stran války na Ukrajině nezaujaly vyhraněný postoj. Dorazit má i zástupce Číny, které je dlouhodobým partnerem Moskvy. Hlavním cílem schůzky je přesvědčit velké země rozvojového jihu ke společnému postoji se Západem ohledně řešení konfliktu na Ukrajině.
Rusko pozvání nedostalo, Kreml ale ke schůzce řekl, že ji bude „sledovat“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová tento týden obvinila západní mocnosti, že se schůzkou v Džiddě snaží vytvořit „protiruskou koalici“.
VIDEO: Útok na ruský tanker
Stanice BBC nebo účet Osinttechnical, jenž se zabývá analýzou otevřených válečných dat, mezitím zveřejnily video, které údajně dnešní útok na tanker zachycuje. BBC k záběrům uvádí, že je poskytl zdroj z ukrajinské tajné služby. Už dříve se na sociálních sítích objevily fotografie ukazující poškození plavidla, které bylo zčásti zatopeno, a to včetně strojovny.
Zasažený tanker údajně dodával letecké palivo z Krymu do Sýrie
Agentura Ukrinform uvedla, že zasažený tanker SIG údajně dodával letecké palivo z Ruskem anektovaného poloostrova Krym do Sýrie, za což byl zařazen na sankční seznamy USA. Nejedná se o civilní plavidlo, takže spadá pod zákaz ukrajinského ministerstva obrany ohledně přepravy vojenského nákladu, píše ukrajinská tisková agentura. Tanker podle ní v oblasti kotvil po připlutí z Turecka.
Ruská státní agentura TASS s odvoláním na ruské úřady píše, že tanker napadla ukrajinská strana a utrpěl trhlinu v oblasti strojovny. K úniku paliva nedošlo, plavidlo je na hladině, uvádí tato agentura. K tankeru podle ní připluly dva remorkéry, které se do oblasti přesunuly z ruského černomořského přístavu Novorossijsk. O poškození lodi informuje také ruská agentura Interfax, podle níž bylo na palubě 11 lidí a nikdo nebyl zraněn.