Válka na Ukrajině ONLINE: Rusko podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022
Nejméně 12 mrtvých a čtyři desítky zraněných si vyžádaly noční útoky Ruska, které na Kyjev a několik ukrajinských oblastí vyslalo podle ukrajinských ozbrojených sil celkem 69 balistických raket a 298 bezpilotních letounů. Nejméně tři z obětí byly děti, informovaly dopoledne tiskové agentury. Ukrajinské letectvo podle agentury Reuters oznámilo sestřel 45 raket a 266 dronů. Podle ukrajinských médií se jedná o největší vzdušný útok, který Rusko uskutečnilo od zahájení války v únoru 2022.
Důležité události posledních dní:
- Ruské útoky na Ukrajinu si v pátek a v noci na sobotu vyžádaly nejméně 13 mrtvých civilistů, dalších asi 60 utrpělo zranění.
- Americký prezident Donald Trump v sobotu na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války.
- Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Ruské ministerstvo obrany popřelo zprávy, že ukrajinské jednotky na více místech prorazily frontovou linii, a ujistilo, že situaci má pod kontrolou.
Americký velvyslanec obvinil Jižní Afriku z poskytnutí zbraní a munice Rusku
Velvyslanec Spojených států Reuben Brigety obvinil Jihoafrickou republiku z poskytnutí zbraní a munice Rusku. Měla je naložit sankcím podléhající ruská loď Lady R, která loni v prosinci tři dny kotvila v jihoafrickém přístavu. Znamenalo by to porušení deklarované neutrality Pretorie v konfliktu na Ukrajině, píše agentura Reuters. Vláda JAR ve věci zahájila vyšetřování.
Zelenskyj asi brzy navštíví Řím, setká se s Meloniovou i papežem
Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj by mohl brzy navštívit Řím a setkat se s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou i s papežem Františkem, informovala s odkazem na neoficiální zdroje italská tisková agentura ANSA. Zároveň napsala, že podle zdrojů z Vatikánu je možné, že papež se setká se Zelenským v sobotu. Italská vláda ani Vatikán však informaci nepotvrdily.
Gruzie nezavede proti Rusku sankce, slíbil premiér
Gruzínský premiér Irakli Garibašvili ve čtvrtek prohlásil, že Gruzie nezavede proti Rusku jednostranné sankce. Stalo se tak den poté, co ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekrety rušící Gruzíncům vízovou povinnost při návštěvách Ruska kratších než 90 dnů a zákaz přímých letů ruských aerolinek do této zakavkazské země. Putinův krok už ve středu kritizovala gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová jako provokaci a označila jej za nepřijatelný v době pokračující ruské agrese proti Ukrajině a okupace části gruzínského území.
Kyjev už letos dostal ze Západu pomoc za 16,7 miliardy dolarů
Ukrajina už v letošním roce od svých partnerů obdržela finanční pomoc na úhradu veřejných výdajů ve výši 16,7 miliardy dolarů, čili asi 360 miliard korun. Podle agentury Reuters to řekl ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko na jednání s ministry financí a představiteli centrálních bank skupiny vyspělých ekonomik G7 a dalších zástupců dárcovských zemí. Ukrajině, která se už přes rok brání ruské invazi, podle Reuters hrozí, že jí v letošním roce bude na příjmové straně rozpočtu chybět 38 miliard dolarů.
Ukrajina podniká protiútoky u Bachmutu, šéf wagnerovců mluví o nejhorším scénáři
Ukrajinské síly v posledních dnech podnikly u Bachmutu několik úspěšných protiútoků a o něco málo postoupily, píše v hodnocení situace na frontě americký Institut pro studium války. Šéf žoldnéřů z ruské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin posléze sdělil, že z ruského pohledu se situace na křídlech fronty u Bachmutu vyvíjí podle „nejhoršího možného scénáře“ a že ruské síly přicházejí o dříve dobytá území. V minulých dnech Prigožin pohrozil Moskvě, že své muže od Bachmutu stáhne.
Ruský rozpočtový deficit v prvních čtyřech měsících překročil celoroční cíl
Ruský rozpočtový deficit od letošního ledna do dubna dosáhl 3,42 bilionu rublů, zhruba 960 miliard korun, takže překročil celoroční vládní cíl. Vyplývá to z údajů ruského ministerstva financí. Ve stejném období v loňském roce ruský rozpočet vykázal přebytek 1,2 bilionu rublů. Nyní je však pod tlakem kvůli růstu výdajů v souvislosti s válkou na Ukrajině a propadu příjmů z prodeje ropy a plynu.
Srbsko po tlaku EU upustilo od plánu dávat Rusům zjednodušeně občanství
Bělehrad upustil od plánu vydávat Rusům a dalším cizincům pobývajícím v Srbsku ve zjednodušené proceduře srbské občanství. Učinil tak poté, co mu Evropská unie pohrozila, že občanům balkánské země obnoví vízovou povinnost. Informoval o tom britský deník The Financial Times.
Protivzdušná obrana Ukrajiny sílí díky západním zbraním i zkušenostem, píše The Washington Post
Ve chvíli, kdy obyvatelé Kyjeva uslyší sirény leteckého poplachu signalizujícího blížící se ruský útok, jsou již ukrajinské jednotky protivzdušné obrany v pohybu. Z maskovaných pozic vyjíždějí nákladními auty na pole v okolí hlavního města a jsou připraveny sestřelit nepřátelské drony nebo rakety. Od 28. dubna, kdy Rusko obnovilo po téměř dvouměsíční přestávce pravidelné vzdušné útoky na metropoli, jsou tyto akce téměř na denním pořádku. Vojáci od té doby zachytili každý dron či raketu vypálenou na hlavní město. Je to výrazné zlepšení od prvních dnů války, kdy vlny ruských raket a letadel unikaly protivzdušné obraně a způsobily ukrajinskému letectvu těžké ztráty, píše americký deník The Washington Post.
O dohodě o přepravě ukrajinského obilí se bude dál jednat, tvrdí Ankara
Zástupcům Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN se nepodařilo dojednat prodloužení dohody o přepravě zemědělských komodit z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Dohodli se ale na pokračování rozhovorů, informovalo turecké ministerstvo obrany. Podle něj rozhovory zaznamenaly „pozitivní a konstruktivní vývoj.“ Platnost současné dohody končí za týden.
Podle britského ministra obrany Bena Wallaceho „Kreml nedokáže zakrýt skutečnost, že jeho invaze (na Ukrajinu) už nyní selhává.“ Nedávné ruské oslavy Dne vítězství Wallace označil za „přehlídku historického selhání.“
Západ potřebuje Rusko, aby mohl financovat svůj návrat k jaderné energetice, píše WSJ
Jaderná energetika na Západě zažívá dlouho očekávané oživení. Ve Spojených státech a v Evropě spouštějí provoz nové reaktory a brzy se začnou stavět další. Plán má ale jeden vážný nedostatek: Západ nemá dost jaderného paliva a chybí mu kapacita pro rychlé zvýšení jeho produkce. Největším zdrojem důležitých surovin je totiž Rusko a jeho státní monopol Rosatom, píše list The Wall Street Journal (WSJ).
CNN: Británie poskytla Ukrajině střely Storm Shadow s doletem přes 250 kilometrů
Británie dodala Ukrajině několik střel s plochou dráhou letu Storm Shadow, uvedl dnes server CNN s odvoláním na několik anonymních zdrojů z řad vysoce postavených západních představitelů. Střely mají dosah přes 250 kilometrů a doletí tak i hluboko do ruského teritoria, Londýn ale podle jednoho ze zdrojů Ukrajina ujistila, že zbraně využije jen v rámci svého svrchovaného území.
Současný dosah zbraní dodaných ze Západu je podle CNN zhruba 80 kilometrů. Střely Storm Shadow tak z hlediska doletu "skutečně mění pravidla hry", uvedl nejmenovaný americký vojenský představitel. Kyjev může ze svých pozic například zasáhnout cíle na Krymském poloostrově, který Rusko nezákonně anektovalo v roce 2014, ale Ukrajina jej považuje za část svého území.
Uprchlíkům z Ukrajiny pomáhá ve Val. Meziříčí i švýcarská nezisková organizace
Uprchlíkům z Ukrajiny, kteří našli azyl ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, pomáhají kromě tamních organizací, společností, dobrovolníků a radnice i zástupci švýcarské neziskové organizace Shelter4Valmez (Přístřeší pro Valmez). Bude se například podílet na rekonstrukci prostor pro školní skupinu. Ve městě našlo podle statistik ministerstva vnitra azyl přes 1000 válečných uprchlíků z Ukrajiny, zejména matky s dětmi, sdělil mluvčí radnice Jakub Mikuš.
Ukrajinský dron zaútočil na ropné zásobníky u Brjansku, uvedly ruské úřady
Ukrajinský dron zaútočil na zásobníky ropy ve městě Klincy v ruské Brjanské oblasti, uvedl dnes gubernátor Alexandr Bogomaz. Na místě pracují záchranné složky.
"V důsledku shozu munice byla částečně poškozena betonová základna a zásobník ropných produktů," oznámil Bogomaz s tím, že útok si nevyžádal oběti na životech.
Brjanská oblast sousedí se severní částí Ukrajiny a také s Běloruskem. Podobně jako například Belgorodská oblast i tento region od ruské invaze do sousední země poměrně často hlásí ostřelování nebo útoky bezpilotních letounů na své území.
Ropná skladiště v západním a jižním Rusku se v posledních týdnech stala terčem řady útoků, z nichž Moskva obvinila Ukrajinu.