Analytici: Případná půjčka MMF českou ekonomiku neohrozí | E15.cz

Analytici: Případná půjčka MMF českou ekonomiku neohrozí

Peníze, euro, dolary
Peníze, euro, dolary
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Případná půjčka Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši 90 miliard korun, o které má jednat vláda, podle analytiků neznamená žádné rizika pro ekonomiku, rozpočet ani devizové rezervy ČNB. Půjčky MMF patří mezi ty vůbec nejbezpečnější. Česká politická scéna je ale ohledně poskytnutí financí fondu rozdělená.

Guvernér Miroslav Singer v pondělí uvedl, že Česká národní banka bude poskytnutí části devizových rezerv na půjčku velmi zvažovat. Zdrženlivě se k půjčce vyjádřil i premiér Petr Nečas, odmítl ji prezident Václav Klaus. Naopak podle ministra financí Miroslava Kalouska si Česko nemůže dovolit osamoceně odmítnout unijní plán na pomoc státům eurozóny. Jde podle něj o zahraničněpolitické, nikoliv rozpočtové rozhodnutí.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka jsou devizové rezervy ČNB poměrně vysoké. „I pokud by se devizové rezervy snížily o 89 miliard korun, stále by například poměr devizových rezerv ke krátkodobému zahraničnímu dluhu dosahoval vyšší hodnoty než v letech 2008 a 2009,“ uvedl.

Současný úvěr 1,03 miliardy eur (zhruba 26,4 miliardy korun) poskytnutý Českou republikou MMF je podle Marka sice málo úročený, ale velmi bezpečný a kdykoli odvolatelný za určitých podmínek po dohodě obou stran. Dosud MMF z této částky čerpal podle ČNB zhruba 13 procent, v přepočtu na koruny přes tři miliardy korun. „Dopad na strukturu devizových rezerv ČNB je zcela zanedbatelný,“ uvedl Marek.

I další analytici se domnívají, že záruka MMF nenese větší rizika. „Nepůjčujeme Evropě, ale MMF, a ten je věřitelem skutečně poslední instance. Pokud věříme, že nám půjčku fond nesplatí, de facto věříme v jeho bankrot. A pokud MMF zbankrotuje, pak Bůh s námi. Veškeré naše rezervy nám budou k ničemu,“ řekl hlavní ekonom ČSOB Tomáš Sedláček.

S bezpečností půjčky MMF souhlasí i analytici České spořitelny. „Vadí mi jen morální důvody. Že zadlužené země situaci mnoho let neřešily,“ uvedl analytik České spořitelny Martin Lobotka.

Rizikem je přiškrcení peněz z EU nebo neúčast na důležitých jednáních

Jako možný důsledek neposkytnutí půjčky by mohlo podle analytika ČS Davida Navrátila být přiškrcení peněz z EU či nepřizvání k důležitým jednáním. „A nikdy nevíme, co kdy třeba budeme po EU chtít zase my,“ upozornil Lobotka.

Představitelé eurozóny se na summitu minulý týden dohodli, že poskytnou MMF půjčku 200 miliard eur. Peníze by fondu půjčily centrální banky eurozóny a dobrovolně i dalších zemí EU, a fond by následně půjčil peníze ohroženým zemím v Evropské unii. Česko by mělo poskytnout asi 90 miliard korun, což je zhruba desetina devizových rezerv ČNB.

Půjčka MMF z devizových rezerv ČNB zůstane z platebněbilančního hlediska jejich součástí a nezvýší zadluženost Česka. V rámci platební bilance dojde ke změně struktury aktiv ČNB a vzroste pohledávka vůči MMF.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video