Armáda vybavila chrudimské výsadkáře bojovými komplety budoucnosti | E15.cz

Armáda vybavila chrudimské výsadkáře bojovými komplety budoucnosti

Modulární bojový komplet
Modulární bojový komplet
• 
ZDROJ: Pramacom-HT

David VagadayJan Pavec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čeští vojáci dostali v květnu nové vybavení, které jim pomůže ve způsobu boje 21. století. Vybrané jednotky získaly bojové komplety, které jednotlivým vojákům umožní například zjistit polohu protivníka a označit ho za cíl letectvu nebo dělostřelectvu. Informace z bojiště včetně videozáznamů z dronů budou živě směřovat přímo k velitelům jednotek.

V první etapě získali komplety výsadkáři z Chrudimi, pluk průzkumného a elektronického boje a dělostřelci z Jinců. Postupně se budou vybavovat i další jednotky čtvrté brigády rychlého nasazení.

Armáda si zajistila prostřednictvím agentury NATO pro zásobování a zakázky, „minimálně jedním“ ze subdodavatelů je podle generálního štábu česká společnost PRAMACOM HT. Všechny přístroje odpovídají technickým standardům NATO. Cena jednotlivých kompletů se podle druhu značně liší – pohybuje se od dvou a půl do třinácti milionů.

Nové vybavení je důležité pro vypořádání se se širšími změnami v moderním boji. „Souvisí to se způsobem, jakým se plní úkoly v soudobých vojenských operacích. Jedná se o způsob bojové činnosti malých vojenských jednotek, které působí v daleko rozlehlejších prostorech, než tomu bylo v minulosti,“ řekl serveru E15 docent Bedřich Rýznar, dlouholetý vojenský publicista a pedagog. „Velitel, který těmito prostředky disponuje, získává daleko lepší přehled o situaci v prostoru, kde jeho jednotka působí.“

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video