Atentát v Afghánistánu má pět obětí, zraněný český voják zemřel | E15.cz

Atentát v Afghánistánu má pět obětí, zraněný český voják zemřel

Zraněný český voják, který byl v neděli po návratu do vlasti převezen vrtulníkem do Ústřední vojenské nemocnice, zemřel
Zraněný český voják, který byl v neděli po návratu do vlasti převezen vrtulníkem do Ústřední vojenské nemocnice, zemřel
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zemřel poslední z pěti českých vojáků, na které minulý týden v Afghánistánu zaútočil sebevražedný atentátník. Muž byl v neděli ve velmi vážném stavu převezen do pražské Ústřední vojenské nemocnice. Jeho čtyři kolegové padli během atentátu.

Dnes v dopoledních hodinách podlehl v Ústřední vojenské nemocnici Praha následkům zranění rotmistr J. L. (1975), který byl v úterý 8. července 2014 při patrole u základny Bagrám v provincii Parván těžce zraněn po útoku sebevražedného atentátníka,“ uvedlo ministerstvo.

Jak uvedl šéf armádních zdravotníků generál Božetěch Jurenka, lékaři se rozhodli pro převoz zraněného navzdory jeho vážnému zdravotnímu stavu především kvůli lepšímu vybavení v pražské nemocnici. V Afghánistánu už pro něj lékaři v polní nemocnici nemohli více udělat, dodal Jurenka.

Další raněný voják zůstává v nemocnici

Hlídka v úterý kontrolovala místo odpaliště raket poblíž spojenecké základny Bagrám. Vojáci mluvili s místními obyvateli, když se mezi nimi odpálil útočník. Útok kromě dnes zemřelého nepřežili četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr David Beneš, dva afghánští policisté a několik civilistů. Armáda dnes zveřejnila, že padlí budou pohřbeni 17., 18. a 21. července v Chomutově, Hradci Králové, Týništi nad Orlicí a Jičíně. Smuteční obřady se uskuteční s vojenskými poctami.

V noci na neděli čelili čeští vojáci v Afghánistánu dalšímu útoku. Hlídka při něm byla napadena střelnými zbraněmi a protitankovými granáty. Voják ve střelecké věži vozidla utrpěl středně těžká zranění, podle Jurenky je jeho zdravotní stav „stabilizovaný“.

Afghánská mise má deset obětí

Současnou strážní jednotku hlídající leteckou základnu Bagrám tvoří 150 vojáků z 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Doplňují je vojáci z dalších útvarů české armády. Jejich úkolem je hlídkovat ve dvacetikilometrovém okolí základny, zabraňovat raketovým útokům nebo zjišťovat informace od civilistů. Na místě jsou od dubna. Od října by je měli vystřídat kolegové ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice.

Do Afghánistánu se nyní chystají vojáci, kteří nahradí pět padlých. Odletí v nejbližších dnech. Včetně dnešního úmrtí česká armáda v afghánské misi ztratila deset mužů. Úterní útok s pěti oběťmi byl nejtragičtější.

Padlí čeští vojáci v Afghánistánu
Nikolaj Martynov, zemřel 3. května 2007. Zahynul při sesuvu půdy v misi ISAF-PRT.
Milan Štěrba, zemřel 17. března 2008. Zahynul při sebevražedném atentátu.
Radim Vaculík, zemřel 30. dubna 2008. Zahynul po najetí vozidla na improvizovaný nástražný systém.
Robert Vyroubal, zemřel 31. května 2011. Zahynul po najetí vozidla na improvizovaný nástražný systém.
Adrian Werner, zemřel 9. listopadu 2011 po převozu do Česka. Podlehl následkům střelného poranění, které utrpěl při napadení předsunuté základny v provincii Wardak 6. července 2011.
Ivo Klusák, Libor Ligač, Jan Šenkýř a David Beneš, zemřeli 8. července 2014. Zahynuli při patrole v okolí základny Bagrám v provincii Parván, když explodovalo improvizované výbušné zařízení.
J. L. (1975) zemřel 14. července 2014, těžce zraněn byl při explozi improvizovaného výbušného zařízení 8. července 2014

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.