Babiš: Do úhradové vyhlášky přibude dalších 4,9 miliardy korun | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Babiš otočil. Do úhradové vyhlášky přibude dalších 4,9 miliardy korun

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem se domluvili na tom, že do zdravotnictví skrz úhradovou vyhlášku půjde dalších 4,9 miliard korun navíc. Řekli to po jednání zdravotnických expertů obou stran. Babiš dosud úhradovou vyhlášku otevírat odmítal, nyní ale připustil, že je to nutné kvůli kompenzaci zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře plošně o 1500 korun. Platí i původní závazek rozdělit z rezerv pojišťoven dalších šest miliard, takže v rozpočtu přibude zhruba 10,8 miliardy korun.

Podle původního znění vyhlášky má být příští rok na zdravotní péči k dispozici 334 miliard korun. "Když vezmeme ty rezervy a k tomu 4,9 miliardy, tak se bavíme kolem 10,8 miliardy přibližně. To si myslím, že je blízko představám zástupců KSČM," uvedl po jednání Babiš.

Filip dodal, že skrze vyhlášku se rozdělí i zhruba šest miliard, které plánovalo ministerstvo distribuovat nad její rámec. "V podstatě se otevře úhradová vyhláška a prostřednictvím vyhlášky se celkový ten objem prostředků zvýší o 10,8 miliardy, což považuji za dobrý kompromis v řešení krize ve zdravotnictví," řekl.

Firma programující nástupce zdravotní knížky IZIP skončila v rozvalinách

Z pátečních jednání s poskytovateli péče vyplynulo, že peníze přidané do úhradové vyhlášky budou kompenzovat zvýšení platů a navýší se o 300 milionů rozpočet na domácí péči. "Do vyhlášky jde řádově asi 4,8, téměř 4,9 miliardy, v tom si víceméně rozumíme, definitivně kolik půjde do vyhlášky a jak to bude, to ještě samozřejmě budeme diskutovat s ministrem a úředníky, ale nebude to míň, než jsme se tady domluvili," uvedl.

Podle předchozí dohody měly pojišťovny rozdělit šest miliard podle smluv se zdravotnickými zařízeními tam, kde to bude podle nich potřeba. "Ty samozřejmě jsou domluveny a jsou i v těch plánech," řekl Babiš. Definitivní dohoda ohledně vyhlášky by měla vzniknout do příštího pátku, uvedl Babiš.

Ministerstvo hledá provozovatele letecké záchranky, role armády a policie se sníží

Předseda KSČM předpokládá, že komunisté na základě páteční dohody pravděpodobně podpoří vládní návrh rozpočtu v prvním čtení Sněmovny. Hlasovat o tom nyní bude výkonný výbor, který dá doporučení poslancům.

Babiš několikrát úpravy vyhlášky odmítl, v pátek je připustil kvůli schválenému zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře. "Je tady problém s plošným navýšením 1500 korun pro všechny zaměstnance. Musíme se nad tím zamyslet a neopakovat chybu z loňského roku, kdy byla nejdřív vyhláška a v ní to nebylo zohledněno," vysvětlil dříve Babiš.

Krčská nemocnice potřebuje investice za tři miliardy, prohlásil Babiš

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!