Babiš: Poche ministrem zahraničí nebude, jeho působení v úřadu je negativní | E15.cz

Babiš: Poche ministrem zahraničí nebude, jeho působení v úřadu je negativní

Premiér Andrej Babiš (ANO) na Partii na Primě
Premiér Andrej Babiš (ANO) na Partii na Primě
• 
ZDROJ: Reprofoto TV Prima

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nominant sociální demokracie na místo šéfa diplomacie Miroslav Poche působí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na ministerstvu zahraničí negativně. Šéfem resortu se podle premiéra nestane. Babiš to řekl v pořadu Partie televize Prima s tím, že vnímá složitou situaci v sociální demokracii. Páteční odklad řešení sporu o nominaci Pocheho až po volbách má za nešťastnou, nicméně to je podle něj od ČSSD slib nějakého řešení.

Europoslanec Poche, jehož odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman, nyní působí v Černínském paláci jako politický tajemník. Ministerstvo prozatímně vede předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. "Působení pana Pocheho je velice negativní, je jasné, že on nebude ministrem," uvedl Babiš s tím, že je nepřijatelné, aby se Poche někdy na ministerstvu choval, jako by ministrem byl. Hamáček nebude Babišovu kritiku Pocheho komentovat. Zopakoval, že řešení sporu oznámí v druhé půli října, do té doby bude jednat, a to i s premiérem.

„Čekám, že přijdou (sociální demokraté) s novinkami,“ uvedl Babiš s tím, že má už dlouho pocit že ČSSD navrhne do ministerského křesla někoho jiného, je ale otázka, kdy tak učiní. Nový ministr by se podle Babiše měl ztotožnit s jeho pohledem na zahraniční politiku, což u Pocheho nevnímá.


Zásadním problémem podle Babiše situace na ministerstvu ale není už vzhledem k tomu, že se zahraniční politice věnuje sám. Od nového ministra bude chtít, aby se věnoval zejména ekonomické diplomacii.

Hamáček v pátek po zasedání širšího vedení ČSSD oznámil, že chce spor o nominaci Pocheho řešit až po komunálních a senátních volbách, které budou 5. a 6. října. Téma by podle něj mohlo poškodit kampaň ČSSD, která má být pozitivní. Řešení by podle Hamáčka mělo být jasné ve druhé polovině října. Poche předpokládá, že se v budoucnu ministrem zahraničí stane.

Zeman v polovině července ČTK řekl, že považuje otázku obsazení ministerstva zahraničí za uzavřenou. Jak dlouho bude Hamáček současně řídit dva resorty, ponechává čistě na něm.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video