Babiš s StB nespolupracoval, archivy lžou, tvrdí svěděk | E15.cz

Babiš s StB nespolupracoval, archivy lžou, tvrdí svěděk

Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Archivní dokumenty, z nichž vyplývá, že v 80. letech komunistické tajné policie získala nynějšího českého ministra financí Andreje Babiše ke spolupráci jako agenta, neodpovídají skutečnosti. Před soudem to řekl bývalý člen StB Július Šuman, který měl Babiše naverbovat. Šumanovo svědectví může být klíčové pro Babiše, který se domáhá verdiktu, že byl v archivních svazcích neoprávněně uváděn jako agent StB s krycím jménem Bureš.

„Zpráva o získání agenta Bureše není pravdivá. Naverbování se u Obuvníka (někdejší bratislavská restaurace - pozn. red.) neuskutečnilo,“ prohlásil Šuman. Doplnil také, že Babiše osobně nezná. Podobně se vyjádřil před soudem také další bývalý příslušník StB František Hákač.

Šuman také řekl, že zprávu o údajném získání spolupráce Babiše s StB mu v roce 1982 předložil jeho nadřízený, který mu prý spis týkající se Babiše předtím odebral. „Tuto zprávu jsem odmítl podepsat, ale na přímý příkaz náčelníka odboru jsem tak učinil,“ řekl dvaašedesátiletý Šuman. Dodal, že v žádné jiné věci se s podobným postupem svých nadřízených nesetkal. „Na tyto okolnosti si vzpomínám proto, že se vymykaly z běžného rámce (práce),“ tvrdil.

Babiš v reakci na dnešní výslechy svědků zopakoval, že spolupráci s StB nepodepsal a spis byl veden bez jeho vědomí. „To, co řekli svědkové u soudu, je pravda, nic jsem nepodepsal, nespolupracoval jsem s StB. Pro mne nic nového. Spis je vedený bez mého vědomí,“ napsal.

Šuman rovněž řekl, že v roce 1980 založil spis na Babiše coby důvěrníka StB, a to na základě výpovědí několika osob, nikoliv ovšem samotného Babiše. „Založil jsem ho k tomu, abych tento spis mohl v budoucnu využít,“ prohlásil. Dodal, že v roce 1983 složku ohledně agenta Bureše ovšem odevzdal svému nadřízenému.

Babiše neznám, tvrdí další bývalý agent

Zmiňovaný spis měl pak na starosti tehdejší příslušník StB František Hákač. Osmašedesátiletý Hákač dnes u soudu stejně jako Šuman vypověděl, že Babiše nezná. „Neznám jej osobně. Vzhledem k tomu, že jsem měl dvě mozkové příhody, mnoho věcí jsem zapomněl. Na zmiňované období si nevzpomínám,“ řekl Hákač.

Během výpovědi také nepotvrdil pravost svého podpisu na dokumentech StB, které mu předložil právní zástupce slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN), jenž čelí Babišově žalobě.

„Nejsem si jist, zda je to můj podpis. Já si to nepamatuji, bylo tam mnoho spisů,“ dodal bývalý příslušník StB. Popřel, že by během svého působení v StB vytvářel fiktivní dokumenty. Na většinu dotazů soudkyně i právního zástupce ÚPN ohledně své činnosti v rámci StB Hákač odpověděl, že si „nepamatuje“. Zároveň odmítl, že by se dobrovolně podrobil případné grafologické zkoušce.

Právní zástupce ÚPN soudu předložil další svazek pod názvem Ekron, v němž je uvedeno jméno agenta Bureše. Podle záznamu Bureš, který vystupuje i v dalších nejméně pěti svazcích StB, podal komunistické tajné policii informace ohledně vyšetřování jednoho z pracovníků podniku Petrimex kvůli podezření z přijímaní úplatků tureckou firmou Ekron. Babiš v 80. letech v Petrimexu pracoval. Jeden z advokátů Babiše oponoval, že zmiňovaný záznam byl pořízen v roce 1985, kdy Babiš už prý byl na dlouhodobém pracovním pobytu v Maroku.

Babišův právník odmítá smír

Právní zástupce Babiše po výpovědích svědků řekl, že navrhne svému klientovi, aby odmítl případnou mimosoudní dohodu s ÚPN. „Jen (rozsudek) jasně popíše celou kauzu. Cela kauza byla zpolitizována vstupem pana Babiše do politiky,“ řekl advokát Vojtech Agner.

Soudkyně pak líčení odročila na květen. ÚPN zvažuje, že ještě nechá k soudu předvolat historika, který je zaměstnancem ústavu. Pokud by se tak nestalo, soudkyně by už na nadcházejícím státní mohla vynést verdikt. Šéf ÚPN Ondrej Krajňák po dnešním líčení novinářům řekl, že pokládá za nebezpečné, pokud bývalí příslušníci StB vypovídají v soudním procesech ohledně oprávněnosti lidí v evidenci StB.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Během předchozího stání koncem ledna se jej zastali dva svědkové, které nechal předvolat právě šéf hnutí ANO. Bývalý důstojník StB Andrej Kuľha tehdy vypověděl, že archivní svazek poukazuje pouze na nevědomou spolupráci Babiše s StB. Také Kuľha měl coby pracovník tajné policie Babišův svazek na starosti. Podobně jako Kuľha vypovídal i někdejší člen takzvané lustrační komise Milan Žitný.

Komunistická učiliště kapitalistů

Babiš spolupracoval s StB, potvrzuje i český archiv

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.