Babiš: Uprchlické kvóty jsou nesmysl, Česko by mělo zvážit žalobu | E15.cz

Babiš: Uprchlické kvóty jsou nesmysl, Česko by mělo zvážit žalobu

Babiš: Uprchlické kvóty jsou nesmysl, Česko by mělo zvážit žalobu
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
vaj

Česko by podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše mělo zvážit, jestli se nepřidat k žalobě proti kvótám na přerozdělování uprchlíků. O věci chce jednat s vládními kolegy. Kvóty považuje za nesmyslné a nefunkční opatření. Premiér Bohuslav Sobotka je proti změně vládního postoje, nebyl by to podle něj vhodný krok. Vládní stanovisko by neměnil ani vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

„Já se zeptám kolegů, jestli nechceme přehodnotit náš přístup. Každý ví, že to nefunguje, protože nefungují hotspoty. K nám žádní uprchlíci přijít nechtějí, všichni chtějí do Německa,“ uvedl Babiš, podle něhož je nepřijatelné, aby Česku někdo nutil uprchlíky.

„Musíme možná ještě i zvážit, jestli se nepřidáme k té žalobě, co dalo Slovensko na kvóty, protože kvóty jsou nesmysl. Polská vláda také říká, že jsou nesmysl. Všichni to vědí,“ poznamenal. Výsledek žaloby sice neočekává pozitivní, ale je podle něj potřeba jasně říci, že není možné, aby v Evropské unii rozhodovaly jenom velké státy. Musí naslouchat i malým zemím, řekl.

Ministři vnitra států Evropské unie v září většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků, kteří dorazili do Evropy, mezi unijní země. Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo. Česko má na jejich základě přijmout několik tisíc uprchlíků.

Žaloba proti kvótám není podle Sobotky vhodným krokem

I když se vláda proti kvótám dlouhodobě stavěla, rozhodla se, že proti nim nebude bojovat žalobou. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že nechce žalobami dále stupňovat napětí v unii. Evropa se kvůli migrační krizi podle něho nesmí rozpadnout.

„Musím říci, že úplně nerozumím této změně názoru ze strany pana předsedy Babiše, protože postoj, který Česká republika má vůči žalobě, je založen na stanovisku všech tří koaličních stran. A všechny tři koaliční strany odmítly, aby se ČR k takové žalobě připojila,“ připomněl dnes Sobotka jednání vlády, které se kvótami zabývalo.

„Určitě o tom budeme hovořit, nicméně právní podklady, které máme, hovoří o tom, že taková žaloba úspěšná nebude. Současně si myslím, že to není vhodný krok ze strany ČR, protože se nic nezmění na reálném stavu, který dnes v rámci EU je,“ uvedl také premiér, který je nyní na návštěvě Číny.

Změny postojů hnutí ANO

Pro změnu postoje není ani Bělobrádek, který uvedl, že se ministři za ANO na vládě jednomyslně postavili proti žalobě. Kdyby Česko změnilo stanovisko dnes, vypadalo by podle něj divně. Sám Bělobrádek se jednání kabinetu o možné žalobě neúčastnil, zastával ale tehdy názor, že by bylo dobré žalobu proti kvótám podat.

Na slova Babiše dnes reagovala i opozice. „Babiš se chce přidat k žalobě na kvóty. Asi objevil Ameriku. To jsme navrhovali hned, jak byly kvóty přijaty. Tedy před více než dvěma měsíci,“ napsal na twitteru šéf ODS Petr Fiala.

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!