Babiš už otáčí. Bude jednat o vládě a chce zveřejnit všechny své sponzory | E15.cz

Babiš už otáčí. Bude jednat o vládě a chce zveřejnit všechny své sponzory

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lídr hnutí ANO 2011 Andrej Babiš dnes večer připustil, že pokud by hnutí bylo osloveno, bude připraven jednat o účasti ve vládě. Odpoledne Babiš tvrdil, že jeho hnutí bude v opozici.

Hnutí ANO 2011 bude připraveno jednat o účasti ve vládě, pokud by bylo osloveno. Připustil dnes večer lídr Babiš, ačkoli odpoledne ještě tvrdil, že ANO bude v opozici. Nyní řekl, že vedení hnutí bude čekat na další kroky prezidenta a vítěze voleb ČSSD. Prioritou je ale podle Babiše prosazovat program a priority hnutí.

V podvečer jednal výbor hnutí a podle Babiše se o možné účasti ve vládě dlouho diskutovalo. „Budeme čekat na to, co se bude dít, s čím přijde pan prezident a ČSSD. Když budeme osloveni, budeme samozřejmě jednat, ale naše priority jsou někde jinde,“ řekl.

Výbor se usnesl, že za ANO bude vyjednávat čtyřčlenný tým, který tvoří Babiš, Věra Jourová, Jaroslav Faltýnek a Martin Stropnický.

Ještě odpoledne ale šéf hnutí účast ANO 2011 ve vládě odmítal. „My jsme vždy říkali, že nechceme jít do vlády, že chceme prosadit v parlamentu zákony,“ prohlásil.

Na otázku, zda nepřímo podpoří vládu socialistů například s lidovci, odpověděl vyhýbavě. „Počkejme na výsledky. Neumím si představit při programu ČSSD, že bychom ji podpořili. Naše země potřebuje ekonomickou stabilitu. Potřebujeme nízké daně,“ uvedl. Babiš si myslí, že tyto podmínky ČSSD nesplní, protože by zradila své voliče.

Opět vyloučil i spolupráci s komunisty. Odmítal také podporu ODS a TOP 09, které jsou podle něj pro hnutí symbolem korupce pravicových vlád.

„Je tady zvyklost, že parlamentní strany něco říkají před volbami a něco po volbách jiného. My budeme říkat stejné věci a začneme se zákony Rekonstrukce státu,“ uvedl. Iniciativa Rekonstrukce státu, jejíž součástí jsou například sdružení Oživení či organizace Transparency International, usiluje o prosazení devíti protikorupčních zákonů.

Po volbách trasparentnost

Hned po volbách chce Babiš zveřejnit sponzory hnutí ANO a náklady na kampaň. „Otevřeným dopisem vyzvu všechny šéfy parlamentních stran, aby nám řekli, odkud měli peníze na kampaň. Nechť si veřejnost udělá názor. Tady je základní problém financování politických stran a kampaní. Tam je ta korupce, o které se neustále mluví,“ řekl.

Do volebního štábu přišel Babiš v doprovodu manželky Moniky a všech krajských lídrů krátce po půl sedmé. V sále Centra pohybové medicíny na pražském Chodově odměnili přítomní příznivci úspěch jásavým hlasitým potleskem.

Babiš poděkoval voličům, že hnutí podpořili a ocenili pozitivní kampaň. „Je to neuvěřitelné množství lidí, kteří nás volili. Cítíme obrovskou odpovědnost vůči těm, kteří volili náš program a slibujeme, že vás nezradíme. Trváme na našich programových prioritách,“ řekl. Na pódiu si Babiš pochoval také tygří mládě Freda, kterého před časem pokřtil.

Volby 2013 na E15.cz:

Vladimíra Dvořáková: Voliči dostali strach, že hlasem pro ČSSD podpoří prezidenta

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video