Blažek: Koudelka se na amnestii nepodílel jako člen ministerstva | E15.cz

Blažek: Koudelka se na amnestii nepodílel jako člen ministerstva

Pavel Blažek
Pavel Blažek
• 
ZDROJ: Hynek Glos, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Exposlanec ČSSD a neúspěšný uchazeč o místo ústavního soudce Zdeněk Koudelka se na kritizované novoroční amnestie nepodílel jako pracovník ministerstva spravedlnosti. Šéf tohoto úřadu a místopředseda ODS Pavel Blažek to dnes prohlásil v pořadu 20 minut Radiožurnálu. Právník a bývalý prezidentův poradce Pavel Hasenkopf, který Koudelku za autora amnestie, je podle ministra "nesvéprávným úředníkem".

Blažek také uvedl, že se kromě Koudelky a dalších právníků, o nichž podle svých slov neví, „určitě podílel“ na amnestii z právnického hlediska právě Hasenkopf. Dal tak za pravdu prezidentovi Miloši Zemanovi, podle něhož je bývalý poradce jeho předchůdce Václava Klause spoluautorem amnestie.

Blažek věří prohlášení exšéfa politického odboru Hradu Ladislava Jakla, že návrhů amnestie měli k dispozici více. „Ono není tak těžké, (když) dostanete několik právních textů, nechat ten základní právní text. A když tam máte větu: Zastavují se řízení, a vy tam doplníte 'osm let, deset let', na to teda právnické vzdělání fakt nepotřebujete. A já jsem naprosto přesvědčen, že tohle rozhodnutí opravdu učinil Václav Klaus,“ míní Blažek.

Bývalý prezident za amnestii přiznal plnou odpovědnost a uvedl, že navzdory námitkám by ji vyhlásil znovu v nezměněné podobě. Právě část amnestie, která zastavila dlouhotrvající trestní řízení či stíhání, patřila k nejkritizovanějším a byla i předmětem podání k Ústavnímu soudu.

Koudelka podle ministra loni nabídl Hradu upravenou verzi svého návrhu amnestie, který vypracoval už před pěti lety. Zdůraznil, že nikomu na ministerstvu vypracování návrhu amnestie nezadával a nikým o to ani nebyl požádán. „Nikdo z ministerstva nikdy nedostal žádný pokyn: Připravujte amnestii. Takového úředníka na ministerstvu nenajdete,“ řekl s tím, že Koudelka je na ministerstvu od loňské října na stáži.

Blažek poznamenal, že i Hasenkopf začal mírnit svá prohlášení, že amnestii připravovalo ministerstvo. Svou případnou žalobou na Hasenkopfa za jeho prohlášení by pak chtěl Blažek dosáhnout toho, aby jeho slova potvrdil i soud. Nesvéprávným úředníkem je Hasenkopf podle ministra kvůli tomu, že nemůže trvat na svém dalším působení na Hradě a nemůže úkolovat prezidenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video