Bohatství na obyvatele v Česku loni přesáhlo 300 tisíc korun | E15.cz

Bohatství na obyvatele v Česku loni přesáhlo 300 tisíc korun

Metro - Praha
Metro - Praha
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistá hodnota finančního bohatství na obyvatele v Česku loni stoupla o 50 tisíc na 305 tisíc korun. V celosvětovém žebříčku to je pokles o jednu příčku na 28. místo. Na prvním místě je Švýcarsko, následované USA, Velkou Británií, Belgií a Švédskem. Vyplývá to z nového vydání globální studie o světovém bohatství skupiny Allianz.

Studie analyzuje úspory a dluhy domácností ve více než 50 zemích světa. Čistá hodnota finančního bohatství představuje veškerý movitý i nemovitý majetek minus dluhy.

Zatímco globálně růst celkových hrubých aktiv domácností loni zpomalil, ty české se dočkaly zrychlení nárůstu. Hodnota hrubého průměrného bohatství na jednoho obyvatele Česka meziročně stoupla téměř o 7,2 procenta. O rok dříve představoval růst 3,1 procenta.

Celosvětově hrubá finanční aktiva domácností stoupla v průměru o 7,1 procenta. Hrubá aktiva zahrnují veškerý movitý i nemovitý majetek domácnosti.

Čisté bohatství v průměru na obyvatele (v tisících eur):

Čisté bohatství v průměru na obyvatele (v tisících eur): Autor: allianz

Co se týká nastřádaného bohatství v celém bývalém východním bloku, čistá hodnota aktiv na osobu stále není v žádné ze zemí tohoto regionu tak vysoko, aby se státy umisťovaly v první dvacítce. Pro srovnání, na Slovensku loni průměrné bohatství na člověka představovalo 5232 eur (141 tisíc korun), u průměrného Poláka to bylo 6194 eur (167 tisíc korun) a u Němce 44 769 eur (1,21 milionu korun).

Odborníci z Allianz ale poukazují na to, že ve státech v bývalé sféře sovětského vlivu se od počátku nového milénia zdvojnásobil počet příslušníků střední třídy, což považují za pozitivní signál.

Celosvětově je ale jednoznačným tahounem v této disciplíně Čína, kde do této kategorie od roku 2000 vystoupalo už více než 600 milionů lidí. Ke střední třídě tak v roce 2014 poprvé v historii patřila více než miliarda lidí. Střední třída znamená o osoby se jměním 6100 až 36 700 eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video