Budvar privatizovat neplánujeme, tvrdí Nečas

„Je to (informace o privatizaci Budvaru) naprosto umělý problém, který byl mediálně vytvořen. Nikdy jsme o tom nemluvili a neuvažovali a není to ani v žádných záměrech a plánech. Máme zájem na tom, aby Budvar byl prosperující firmou a měl velkou tržní hodnotu,“ uvedl Nečas. O privatizaci Budvaru se podle premiéra nikdy nehovořilo ani na poradě ekonomických ministrů, toto téma nepadlo ani při jednáních s jednotlivými ministry.
Spekulace kolem Budvaru minulý týden rozvířil článek v Hospodářských novinách (HN) o údajném záměru ministra zemědělství Petra Bendla odvolat Bočka. Důvodem jsou prý například vleklé spory Budvaru o známku Budweiser Bier s americkým pivovarem Anheuser Busch. Místopředseda ČSSD Michal Hašek poté vyzval k nezávislému auditu a vyslovil obavu z toho, že „kmotři ODS se snaží Budvar nejdříve ovládnout, potom možná podojit a následně také zprivatizovat“.
Bendl podobná tvrzení odmítl. „Od roku 2003 zakladatel nekontroloval hospodaření Budvaru,“ řekl a dodal, že úvahy o záměru pivovar zprivatizovat jsou nesmysl. „Chci zkontrolovat hospodaření v organizaci, kterou spravuje ministerstvo zemědělství,“ řekl minulý týden ČTK. Ministerstvo nařídilo v Budvaru audit, jeho výsledky mají být v březnu.
Zimola se o osud pivovaru obává. „Bohužel jsem přesvědčen o tom, že personální rošády, o kterých média informovala, jsou vyvolány potřebou dokončit to, co se nepodařilo vládě Mirka Topolánka. Tedy potřebou dokončit privatizaci Budvaru,“ řekl dnes. Pokud Nečas nezaručí, že se Budvar prodávat nebude, a když neuspěje ani návrh zákona o zákazu privatizace pivovaru, Zimola hodlá aspoň vypsat krajské referendum. V něm by se lidé mohli vyjádřit k privatizaci pivovaru.
Budvar je národním podnikem, jako jediný velký pivovar zůstává ve vlastnictví státu. Ministerstvo zemědělství již několik let plánuje transformovat Budvar na akciovou společnost.