Byty a rodinné domy v Česku mírně zlevňují, pozemky zdražují | E15.cz

Byty a rodinné domy v Česku mírně zlevňují, pozemky zdražují

Byty a rodinné domy v Česku mírně zlevňují, pozemky zdražují
ilustrační foto
• 
ZDROJ: b2b projekt

ČTK

Tržní ceny bytů a rodinných domů v Česku ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím obdobím mírně klesly. Naopak ceny pozemků pokračovaly v dlouhodobém růstu. Vyplývá to z ukazatele HB Index, který dnes zveřejnila Hypoteční banka.

Průměrná tržní cena bytů klesla o 0,9 procentního bodu. „V druhém čtvrtletí ceny nejrychleji klesaly v Moravskoslezském a Pardubickém kraji, nadprůměrný pokles však zaznamenala také Praha,“ uvedl ředitel realitního odboru Hypoteční banky Petr Němeček.

Ceny rodinných domů se po růstu na začátku roku snížily od dubna do konce června o 0,4 procentního bodu. Na trhu přetrvával zájem o starší rodinné domy vhodné k rekonstrukci, které mají nižší pořizovací cenu, sdělil Němeček. Naopak prý klesá zájem o domy s cenou nad tři miliony korun.

Čtětě také:

Pozemky ve druhém čtvrtletí zdražily ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 2,6 procentního bodu. „Pozemky jsou i nadále vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady,“ poznamenal Němeček. Největší zájem prý ve druhém čtvrtletí byl o pozemky v okolí krajských měst. Pokles zájmu naopak vykázaly pozemky se špatnou dopravní dostupností.

Vývoj cen bytů sleduje také Český statistický úřad. Co se týče tržních cen, má poslední údaje za letošní první čtvrtletí. Prodejní ceny starších bytů podle statistiků v tomto období meziročně klesly o 4,7 procenta. Novostavby, jejichž ceny sledují statistici zatím jen v Praze, zlevnily o 2,6 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!