Bývalí studenti UJAK se sešli na protestu, chtějí řádně dostudovat | E15.cz

Bývalí studenti UJAK se sešli na protestu, chtějí řádně dostudovat

Bývalí studenti UJAK se sešli na protestu, chtějí řádně dostudovat
Bývalí studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského a jejich příznivci demonstrovali 24. října v Praze před budovou ministerstva školství. Oboru na konci září vypršela akreditace.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Zhruba 400 bývalých studentů speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) a jejich podporovatelů se sešlo na protestní demonstraci v centru Prahy. Soukromé vysoké škole pro jejich obor v září vypršela akreditace, a studenti by proto rok před ukončením studia měli nastoupit od začátku na jinou vysokou školu. S tím ale nesouhlasí, chtějí řádně dostudovat to, co jim chybí, uvedla zástupkyně studentů Jindřiška Rašínová.

Demonstranti se sešli před budovou ministerstva školství symbolicky pět minut před 12:00. Na rozdíl od prvního protestu, který se uskutečnil 26. září, se akce nezúčastnila ministryně Kateřina Valachová (ČSSD). V pátek zopakovala, že ministerstvo udělalo pro studenty vše, co bylo v jeho silách, a postupovalo nad rámec svých zákonných povinností.

Studenti, z nichž je asi 500 učitelů doplňujících si kvalifikaci, nepovažují za reálný přechod na veřejné vysoké školy, který vyjednalo ministerstvo školství s děkany pedagogických fakult. Otevřeným dopisem proto chtějí požádat o pomoc premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).

„Ve skutečnosti udělala paní ministryně hodně málo. Ve většině případů se pro nás jako učitele jedná o nové studium na pět let,“ tvrdí Rašínová. UJAK sice zřejmě zajistí svým bývalým studentům dokončit studia na Slovensku, podle Rašínové by ale stát neměl dopustit, aby museli odejít studovat do ciziny.

Ve většině případů se pro nás jako učitele jedná o nové studium na pět let

V průvodu se po poledni účastníci protestu vydali směrem k sídlu sociální demokracie v Hybernské ulici. V Lidovém domě ovšem narazili jen na zavřené dveře a mříže - širší vedení ČSSD dnes totiž jednalo v hotelu na pražském Chodově. Dopis pro Sobotku tedy nakonec převzal vrátný, i když účastníkům demonstrace nejdřív tvrdil, že se měli obrátit na Úřad vlády.

Valachová minulý týden oznámila, že pro mimořádné přijímací zkoušky do letního semestru je pro studenty speciální pedagogiky UJAK na veřejných vysokých školách volných 650 míst. Do druhého ročníku magisterského oboru speciální pedagogika mělo nastoupit 740 lidí. Další z nich mohou začít studovat od akademického roku 2016/2017, kdy bude navýšena kapacita na veřejných školách.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!