Bývalý šéf Sparty Mach chce po státu 83 milionů, ze spisu prý zmizel důkaz | e15.cz

Bývalý šéf Sparty Mach chce po státu 83 milionů, ze spisu prý zmizel důkaz

Petr Mach
Petr Mach
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někdejší šéf fotbalové Sparty Petr Mach požaduje po státu náhradu majetkové i nemajetkové škody 3,5 milionu dolarů (83 milionů korun) s úroky. Tvrdí, že z jeho trestního spisu zmizel klíčový důkaz, který dokazoval machinace na jeho bankovních účtech ve Švýcarsku. Po státu proto kvůli údajnému nesprávnému úřednímu postupu požaduje náhradu. Stát žalobu odmítá, Machova tvrzení jsou prý vágní a ničím nepodložená, a nároky navíc mohou být promlčené.

S trestním spisem se podle Macha manipulovalo u Obvodního soudu pro Prahu 2, který projednává i jeho současnou žalobu. Ztratily se prý důkazní materiály, které prokazovaly praní špinavých peněz v bance Credit Suisse, a ve spisu se později objevily jejich upravené podvrhy.

„Živnostenská banka původně vydala policii zhruba šest dokumentů. Odstraněny ze spisu byly ty, které prokazovaly trestnou činnost na mém kontě. Ztratil se především výběrní lístek a byl nahrazen zmanipulovanou fotokopií, na které chybí číslo účtu, podpis výběrce, podpis bankéře a ověření banky. Na základě takového lístku by banka nepochybně žádné peníze nevydala,“ řekl soudkyni.

Mach: Ztratil se především výběrní lístek a byl nahrazen zmanipulovanou fotokopií, na které chybí číslo účtu, podpis výběrce, podpis bankéře a ověření banky.

Výběrní lístek i další údajně chybějící dokumenty si v rámci mezinárodní právní pomoci vyžádal švýcarský prokurátor, který tunelování Machových švýcarských účtů vyšetřuje. Podnikatel tvrdí, že mu z účtu někdo vybral 930 tisíc dolarů (přes 22 milionů korun) už v roce 1996, ale že to zjistil až v roce 2010.

Po dnešním jednání řekl novinářům, že přes jeho švýcarské účty „proteklo“ celkem 150 milionů dolarů. „Takové peníze jsem tam samozřejmě nikdy neměl, přitom transakce probíhaly mým jménem,“ podotkl. „Byly to šeky, půjčky, hypotéky na mé jméno, i když jsem v té době byl ve vězení a byl jsem jedinou osobou oprávněnou k účetním operacím,“ popsal. Domnívá se, že peníze „vyprané“ prostřednictvím zaměstnanců banky pocházely z české privatizace, z jaké konkrétně, prý ale netuší. Média dříve spekulovala o Mostecké uhelné společnosti.

Stát: Žaloba neukazuje spojení mezi pochybením a škodou

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zastává názor, že Machova žaloba neprokazuje příčinnou souvislost mezi nesprávným úředním postupem a vznikem škody. Při prověrce prý nebylo zjištěno, že by se spisem někdo manipuloval. Mach ale uvedl, že mu samotný soudce přiznal, že příslušné dokumenty nedohledal a ztratily se. Jednání bude pokračovat v srpnu, kdy by měl Mach předložit důkazy pro svá tvrzení.

Bývalého fotbalového bosse obvinila policie v roce 1998 v souvislosti s koupí luxusního vozu BMW v Německu. Odsouzen byl na pět let za krácení cla, z trestu si odseděl polovinu. Někdejší sponzor ODS Mach tvrdí, že obvinění bylo vykonstruované, policie prý od něj chtěla získat informace o financování strany. V dalším procesu čelil obvinění z údajného podvodu, pražský vrchní soud ho ale v roce 2008 pravomocně osvobodil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery