Bývalý ústecký primátor čelí kvůli pochybnému vítání občánků obžalobě | E15.cz

Bývalý ústecký primátor čelí kvůli pochybnému vítání občánků obžalobě

Exprimátor  Ústí nad Labem Vít Mandík
Exprimátor Ústí nad Labem Vít Mandík
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní zástupce obžaloval kvůli projektu vítání občánků bývalého primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a někdejšího radního, v současné době zastupitele, Josefa Macíka (ČSSD). Čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku. Police chtěla v této kauze stíhat i poslankyni Zuzanu Kailovou (ČSSD), Poslanecká sněmovna ji ale nevydala. Město Ústí nad Labem se k trestnímu řízení nepřipojilo.

Podle policie bývalí členové vedení města z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat majetkový prospěch společnosti, která vítání občánků organizovala. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová už dříve řekla, že městu Ústí nad Labem měla vzniknout škoda nejméně milion korun.

Mandík se s obžalobou ještě neseznámil, jakékoli porušení zákona odmítá. „Žádný trestný čin jsem nespáchal, jsem nevinný. Téhle vykonstruované kauze nerozumím,“ řekl Mandík s tím, že město pod jeho vedením jen navázalo na obdobný projekt z minulých let. V letech 2008 až 2010 událost zajišťovala agentura Roxy II. „Bylo to za stejných podmínek, za stejné peníze,“ dodal Mandík.

Ani přes kriminalisty vyčíslenou škodu se město k trestnímu řízení s požadavkem na náhradu škody či nemajetkové újmy nepřipojilo. „Celou kauzu pozorně sledujeme. Pokud dojde k pravomocnému odsouzení daných osob a vyčíslení způsobené škody, vedení města rozhodne o podání žaloby k příslušnému civilnímu soudu,“ řekl primátor Josef Zikmund (ANO).

Kailová zřejmě stíhání neunikne

Kriminalisté chtěli původně obvinit i poslankyni Kailovou, která byla také členkou rady města. Poslanecká sněmovna ji ale ke stíhání nevydala. Kriminalisté proto v jejím případě případ odložili, počítají ale s tím, že Kailovou obviní poté, co jí skončí poslanecký mandát.

Vítání občánků bylo společenskou akcí, která se konala několikrát do roka. Matky při ní dostávaly dárkový šek na pět tisíc korun na nákup dětských potřeb a drobné dárky. Město mělo za akci zaplatit od roku 2012 do roku 2014 celkem 5,2 milionu.

Trestní oznámení kvůli údajně nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky podal zastupitel Jaroslav Achab Haidler (PRO!Ústí). Poukazoval na nehospodárnost zakázky, při které šla matkám jen malá část vynaložených nákladů, zbytek inkasovala pořadatelská firma Darothore. Radnice smlouvu vypověděla krátce poté, co případ začala vyšetřovat policie. Tehdy to zdůvodnila snahou šetřit. Za rok a čtvrt město společnosti vyplatilo zhruba dva miliony korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video