Čekia: vlastníkům nejvíce vydělala Škoda Auto | E15.cz

Čekia: vlastníkům nejvíce vydělala Škoda Auto

Škoda Auto
Škoda Auto
• 
ZDROJ: Petr Topic, Sedmicka

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší zisk svým vlastníkům přinesla v loňském roce společnost Škoda Auto. Vyplývá to z žebříčku firem podle tvorby ekonomického zisku (EVA), který sestavila Česká kapitálová informační agentura (Čekia). Druhé místo, stejně jako loni, obsadil mobilní operátor T-Mobile Czech Republic a třetí příčku Continental HT Tyres.

Titul Skokan roku vybojovala společnost Greenvale a poprvé v historii se tak dostala do elitní stovky. Energetická společnost ČEZ, dlouholetý leader žebříčku, se v roce 2011 propadla až na samé dno. Předloňský vítěz, společnost Telefónica, skončil desátý.

Nadpoloviční většina firem z první stovky podniká ve zpracovatelském průmyslu a druhé největší zastoupení má energetika. „Ve zpracovatelském průmyslu a energetice lze očekávat stabilní a dlouhodobou schopnost generovat vyšší ekonomickou přidanou hodnotu ve srovnání se zbytkem ekonomiky,“ uvedl analytik agentury Čekia Michal Řičař.

Žebříček firem podle hodnocení EVA Autor:

Čekia hodnotila přes 50 600 tuzemských společností. Ukazatel EVA (Economic Value Added) vypovídá o tom, zda společnosti vytvářejí ekonomickou přidanou hodnotu pro své vlastníky nebo zda hodnotu vloženou investorem naopak ničí.

:

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video