Ceny průmyslových výrobců v říjnu zpomalily růst | e15.cz

Ceny průmyslových výrobců v říjnu zpomalily růst na méně než procento

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ceny průmyslových výrobců v říjnu zpomalily meziroční růst na 0,9 procenta ze zářijových 1,9 procenta. Zdražování zmírnilo také v zemědělství a stavebnictví. Ceny zemědělských výrobců stouply v říjnu o 0,4 procenta, přičemž o měsíc dříve byly meziročně vyšší o dvě procenta. Růst cen ve stavebnictví zpomalil na 4,8 procenta ze zářijových 4,9 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Zpomalení růstu výrobních cen nebo dokonce jejich meziroční pokles lze čekat podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče i v dalších měsících, zejména v důsledku vývoje cen potravin, ropy a dalších komodit. „V průběhu roku 2020 by k nižšímu růst výrobních cen měl přispět také pomalejší růst české ekonomiky a zmírnění tempa růstu mezd. Ve druhém pololetí 2020 se ale tlak na růst cen průmyslových výrobců může postupně obnovit,“ uvedl.

Průmyslové ceny předznamenávají vývoj cen pro konečné spotřebitele u obchodníků. V říjnu se zdražování v průmyslu projevilo hlavně v cenách elektřiny, které byly meziročně vyšší o 7,5 procenta. Vedle toho vzrostly ceny potravin, nápojů a tabáku, nábytku nebo plastových výrobků. Naopak zlevnil koks a rafinované ropné produkty a chemické látky a výrobky.

„Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin byly vyšší zejména ceny zboží krátkodobé spotřeby o 3,7 procenta,“ uvedli statistici.

V zemědělství klesly o 1,6 procenta ceny v rostlinné výrobě, naopak živočišné výrobky byly meziročně dražší o pět procent. Proti loňskému říjnu byly levnější zelenina, obiloviny a olejniny, především mák, a skot a drůbež. Nárůst cen zaznamenalo ovoce, brambory, prasata a mléko.

Ve stavebnictví opět zdražil materiál a výrobky spotřebovávané v tomto oboru, přesto růst jejich cen zpomalil na dvě procenta ze zářijových 2,7 procenta.

Zdražování zbrzdilo také u tržních služeb pro podniky na 2,3 procenta po růstu o 2,8 procenta v září. Firmám stouply hlavně ceny v zaměstnání, za pojištění a reklamu.

V meziměsíčním srovnání ceny v průmyslu klesly o 0,3 procenta a v zemědělství o 1,4 procenta. Stavební práce zdražily proti září o 0,3 procenta a ceny tržních služeb pro podniky se nezměnily.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video