Česká armáda posílí. Obrana vypíše miliardové tendry, chce i Pandury

Transportéry Pandur

Transportéry Pandur Zdroj: ctk

Desítky obrněných vozidel včetně 20 pandurů, radary nebo munici plánuje letos nakoupit ministerstvo obrany. Zadá také servis vrtulníků Sokol nebo letadel L-410. Zakázky dosáhnou řádu několika miliard korun.

Ministerstva musí vládu podle zákona informovat o všech významných zakázkách, které plánují v letošním roce zahájit. Ministerstvo obrany kabinetu zaslalo seznam 11 tendrů se základními informacemi. Mluvčí obrany Petr Medek upozornil, že zakázky by měly být sice vypsány letos, platby za ně ale nastanou až v příštích letech.

Jednou z největších by mělo být pořízení dalších kolových obrněných transportérů. Ve třetím čtvrtletí by měla být vyhlášena zakázka na nákup 20 pandurů včetně logistického zabezpečení a školení. Z nich šest bude velitelsko-štábních a 14 spojovacích.

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva by vozidla měla stát 1,3 miliardy korun, přičemž dodávky předpokládá v letech 2018 až 2020. Ve výzbroji již má armáda 107 pandurů za 14,4 miliardy korun. Jejich nákup provázelo podezření z korupce.

Koncem roku armáda plánuje vypsat také tendr na dalších 42 obrněnců na podvozcích firmy Tatra. Opět šest z nich by mělo být velitelsko-štábních, zbytek spojovacích. Podle dokumentu, který ve středu projedná vláda, není zatím jasné, zda by šlo o vozidla Titus nebo Vega. Ministerstvo předpokládá, že stroje bude platit v letech 2019 až 2023. Vybavena jimi by měla být sedmá obrněná brigáda.

Další výraznou zakázkou bude nákup radarů. V nejbližších měsících by měla být vyhlášena první etapa mobilních 3D radiolokátorů typu MADR. Armáda jich plánuje nakoupit deset za asi 3,5 miliardy. Původně si je chtělo Česko pořídit s dalšími zeměmi visegrádské čtyřky, ze spolupráce ale sešlo. Současné radary ještě sovětské výroby jsou podle vojáků za svou životností.

Letectvo hledá servis

Již v loňském roce ministerstvo vypsalo zakázku na čtyři komplety letištních radiolokátorů. Do tendru za 666 milionů se ale přihlásila pouze jedna firma, soutěž proto byla v březnu zrušena. Nová je naplánována do druhé čtvrtletí.

Několik zakázek plánují i vzdušné síly. Opětovně by měla být vyhlášena soutěž na servis dvou Airbusů A-319 z vládní letky do roku 2022 za téměř půl miliardy, stejně jako na servisní podporu šesti letounů L-410. Armáda bude hledat také firmu na servis vrtulníků Sokol a na „střední opravy“ šesti L-159T1. Již na začátku roku byl vyhlášen tendr na výcvik pilotů české armády a studentů Univerzity obrany za 1,2 miliardy korun.

Dalšími zakázkami je nákup munice nebo „zajištění schopnosti operačního použití zbraňových systémů laserem naváděných pum“ pro gripeny. Seznam naopak zatím neobsahuje nákup nových víceúčelových vrtulníků.