Česká ekonomika letos podle EY poroste o 2,5 procenta | E15.cz

Česká ekonomika letos podle EY poroste o 2,5 procenta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemská ekonomika by letos měla podle odhadů poradenské společnosti EY stoupnout o 2,5 procenta. K růstu by mělo přispět především pokračující posilování zahraniční poptávky, přiměřená rozpočtová stimulační opatření a měnová intervence. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

Oživení ekonomické aktivity hlavních obchodních partnerů ČR by mělo podle EY podpořit exportní činnost ve zbývající části roku. Slabší kurz koruny by podle odhadů měl zvýšit konkurenceschopnost českého exportu a pomoci místním firmám získat podíl na zahraničních trzích.

V dalších letech EY očekává růst tuzemské ekonomiky těsně pod tříprocentní hranicí, tedy výrazně pod úrovní z období před finanční krizí. „Hlavním důvodem je pomalejší růst produktivity. Výrobní sektor se bude potýkat se zpomalením růstu produktivity práce kvůli slabšímu přílivu přímých zahraničních investic než před vypuknutím globální finanční krize a také v důsledku stárnutí populace,“ uvedla EY.

Česká národní banka podle únorové prognózy čeká letos růst HDP o 2,2 procenta a příští rok o 2,8 procenta. Ministerstvo financí letos očekává růst o 1,4 procenta. Pro rok 2015 MF počítá s růstem ekonomiky o dvě procenta. Podle Evropské komise by měl letos HDP vzrůst o 1,8 procenta, v příštím roce o 2,2 procenta. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává letos růst tuzemské ekonomiky o 1,1 procenta a v příštím roce o 2,3 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video