Průměrná mzda v Česku vzrostla na 36 144 korun | E15.cz

České mzdy stoupají vzhůru. V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostly o téměř sedm procent

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Průměrná mzda v Česku vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o 6,7 procenta na 36 144 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 3,6 procenta. Za celý rok 2019 stoupla průměrná mzda meziročně o 7,1 procenta na 34 125 korun. Reálně to byl nárůst o 4,2 procenta. 

Medián, tedy prostřední hodnota mezd, stoupl v loňském posledním čtvrtletí meziročně o 6,6 procenta na 31 202 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 15 365 korunami a 58 398 korunami měsíčně.

Růst platů v posledním čtvrtletí statistici zaznamenali ve všech sledovaných kategoriích s výjimkou těžby, kde mzda meziročně klesla o 0,4 procenta, o což se postaral propad mimořádných odměn na konci roku. Ve všech ostatních oborech vzrostla nominální mzda meziročně o více než tři procenta. Vysoce nadprůměrný byl růst platů v oblasti vzdělávání.

Růst mezd v průběhu roku 2019 zpomaloval. „Výraznou změnu však přinesl pro odvětví vzdělávání, kde se průměrný plat zvýšil meziročně o 12,5 procenta na 35 323 korun, čímž se dostal nad celkovou průměrnou mzdu,“ uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý. Připomněl, že ještě v roce 2017 byly výdělky v tomto oboru čtyři procenta pod celkovým průměrem.

Nejvyšší mzdy byly loni v peněžnictví a pojišťovnictví, kde lidé brali v průměru 59 296 korun měsíčně. Přibližně o 500 korun méně dostávali zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech.

Výpočet čisté mzdy: víte kolik odvádíte státu a na jaká daňová zvýhodnění máte nárok? >>>

V obchodě vzrostla průměrná mzda v roce 2019 o 6,4 procenta na 31 879 korun. Ve zpracovatelském průmyslu se zvýšila o šest procent na 33 561 korun.

Nejnižší průměrné mzdy vykazovalo ubytování, stravování a pohostinství, a to 19 990 korun. Lidé vykonávající administrativní a podpůrné činnosti brali v průměru 22 481 korun.

Průměrná mzda v Česku se nepřetržitě zvyšuje od začátku roku 2014. Podle analytiků je za tím dobrá kondice ekonomiky a tlak na růst mezd v důsledku nedostatku lidí na trhu práce.

Na vysoké regionální rozdíly ve mzdách upozorňuje ve svém komentáři mimo jiné hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. "Vysoké rozdíly ve mzdách napříč Českou republikou vedou k migraci za prací. To se pak projevuje na realitním trhu vysokým růstem cen nemovitostí ve větších městech," říká. 

Podle řad analytiků ale tlak na růst mezd v souvislosti se zpomalující výkonností ekonomiky polevuje. Navíc reálný růst výdělků bude letos omezovat vyšší inflace. Zároveň bude pokračovat trend z loňského roku, kdy rostly více mzdy ve veřejném sektoru než v podnikatelské sféře, upozornili.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.