Českého předsednictví V4 se má zúčastnit i korejská prezidentka | E15.cz

Českého předsednictví V4 se má zúčastnit i korejská prezidentka

Korejská prezidentka Pak Kun-hje
Korejská prezidentka Pak Kun-hje
• 
ZDROJ: Office of the president via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiérských summitů během českého předsednictví visegrádské skupiny (V4) se má zúčastnit korejská prezidentka Pak Kun-hje a premiéři zemí Beneluxu. Česká vláda chce během předsednictví posilovat vnitřní soudržnost V4, odmítá ale, že by to bylo kvůli erozi uvnitř seskupení.

Česko plánuje v Praze uspořádat dva summity premiérů členských zemí, k nimž podle tradice přizve i další zahraniční partnery. „Na jeden z těchto summitů bychom rádi pozvali korejskou prezidentku, zejména v souvislosti s masivními investicemi, které jsou realizovány ze strany Koreji v regionu střední Evropy. Na druhé setkání tady v Praze bychom rádi pozvali premiéry zemí Beneluxu,“ přiblížil Sobotka. Přesné termíny obou setkání zatím nejsou známy, předběžně by se měla konat v zimě 2015 a na jaře 2016.

Česko si pro své už šesté předsednictví V4, které převzalo od Slovenska, vytýčilo sedm priorit. Jako první uvádí posilování vnitřní soudržnosti uskupení, premiér i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes ale odmítli, že by to souviselo s vnitřními problémy ve V4. Názory maďarského premiéra Viktora Orbána třeba na přístup k Rusku jsou přitom odlišné od postojů například Polska.

Sobotka: Soudržnost V4 dokládá postoj k uprchlíkům

„Nesouhlasím s tím, že tady má někdo jiné zahraničněpolitické směřování,“ uvedl Zaorálek, podle něhož se vazba Budapešti na EU neliší od České republiky. Podle Sobotky soudržnost V4 doložil společný postup členských zemí proti návrhu Evropské komise na povinné kvóty na přijímání uprchlíků. Česko podle něj chce tuto spolupráci jen posílit, a to nejen na politické úrovni, ale i při kontaktech mezi lidmi.

K dalším prioritám českého předsednictví V4 patří spolupráce v energetice, bezpečnosti a obraně, rozvoj digitální ekonomiky a dopravního propojení, boj proti daňovým únikům a stabilizace a transformace zemí západního Balkánu a východní Evropy.

„Zájem o východní partnerství a západní Balkán je naše dlouhodobá priorita a souvisí to s tím, že máme veliký zájem na stabilizaci těchto zemí a tohoto regionu a snahu o to, aby se těmto zemím dávala evropská perspektiva, aby cítily Evropu jako silného partnera. My to cítíme jako úkol právě zemí střední Evropy,“ poznamenal k tomu Zaorálek.

Naslouchání moudrým

Za další z cílů českého předsednictví V4 označil budování vzájemné důvěry, které je podle šéfa diplomacie v současnosti důležité pro celou EU čelící migrační a řecké krizi. „Odpověď ze středu Evropy, kterou my dáváme, je, že základem pro řešení je, abychom byli schopni posílit důvěru mezi sebou,“ dodal Zaorálek.

V4 si příští rok připomene 25 let své existence a ministři zahraničí se při této příležitosti sejdou k neformální schůzce, aby diskutovali o dalším směřování tohoto sdružení. Pomoci jim k tomu mají i návrhy „panelu moudrých“, v němž Česko bude zastupovat politolog Jacques Rupnik a bývalý sociálnědemokratický europoslanec Libor Rouček. Zástupce ostatních členských zemí nechtěl dnes Zaorálek specifikovat.

Ekonomická síla V4 stoupla o polovinu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video