Česko chce více investic na Kubě, firmy sondují místní trh | E15.cz

Česko chce více investic na Kubě, firmy sondují místní trh

Vladimír Dlouhý
Vladimír Dlouhý
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První novodobá mise českých podnikatelů na Kubu je začátkem obnovy úspěšné obchodní spolupráce obou zemí. Během kubánsko-českého podnikatelského fóra to řekl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Akce se v Havaně účastní spolu s náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou přes dvě desítky zástupců českých firem.

Nová pravidla pro investice, která na fóru prezentovali zástupci kubánské vlády, dávají českým firmám šanci podílet se na otevírání kubánské ekonomiky světu. Stejně jako dosud to ale bude za podmínek státem řízeného hospodářství, kde bude jednou z otázek návratnost peněz. „Je to první vlaštovka, doufám, že se firmy seznámí s možnostmi pro investice, ale také pro finanční vztahy, protože je také otázka, zda jsou kubánské firmy schopny platit,“ řekl Dlouhý.

Podle náměstka Tlapy je návštěva české delegace načasována na období, kdy Kuba potřebuje příliv zahraničních investic, a v kubánské ekonomice se proto odehrávají patrné změny. „Teď je ta správná chvíle pro to být přítomni na Kubě… Chceme diskutovat o zlepšení našich vztahů na politické i ekonomické úrovni,“ řekl na konferenci Tlapa.

Některé společnosti by rády navázaly na tradici obchodních vztahů v řadě odvětví, které obě země udržovaly před pádem komunismu v někdejším Československu. Investovat na ostrově chtějí například strojírenští dodavatelé Vítkovice či Wikov Industry, který byl v minulosti znám jako Škoda Ozubená kola. Kdysi velmi aktivní spolupráci v oblasti zdravotnictví by zase rády oživily společnosti jako je Full Medical Services či Linet. Tento výrobce nemocničních lůžek už má na Kubě rozjednané smlouvy.

Jak hospodářská spolupráce české firmy s kubánskými společnostmi funguje, prezentoval na fóru zástupce firmy Simplex CZ, která na Kubu už od roku 2001 vozí potravinářské produkty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video