Česko má jedno z nejnižších zdanění fyzických osob v Evropě | E15.cz

Česko má jedno z nejnižších zdanění fyzických osob v Evropě

Česká republika patří podle studie poradenské společnosti KPMG mezi země s nižším zdaněním příjmů fyzických osob. V ČR činí sazba dně z příjmu fyzických 15 procent. Ostatní země bývalého východního bloku se pohybují v pásmu od deseti do 20 procent, Polsko a Chorvatsko pak mají vyšší než 30procentní sazbu.
Česká republika patří podle studie poradenské společnosti KPMG mezi země s nižším zdaněním příjmů fyzických osob. V ČR činí sazba dně z příjmu fyzických 15 procent. Ostatní země bývalého východního bloku se pohybují v pásmu od deseti do 20 procent, Polsko a Chorvatsko pak mají vyšší než 30procentní sazbu.
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

jih, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika patří podle studie poradenské společnosti KPMG mezi země s nižším zdaněním příjmů fyzických osob. V Česku činí sazba dně z příjmu fyzických 15 procent. Ostatní země bývalého východního bloku se pohybují v pásmu od deseti do 20 procent, Polsko a Chorvatsko pak mají vyšší než 30procentní sazbu. Naopak nejnižší sazbu má regionu Bulharsko, a to deset procent. V ostatních částech Evropy je běžná 40procentní i vyšší sazba daně z příjmů fyzických osob.

Nejvyššími daněmi z příjmů fyzických osob jsou v Evropě zatíženi lidé ve Švédsku s téměř 57 procentní sazbou a Dánsku s 55 procentní sazbou. V sousedním Rakousku je daňová sazba na úrovni 50 procent.

ČR má navíc podle KPMG jedno specifikum, kterým je koncept superhrubé mzdy. Daň se v tomto případě nevypočítává z hrubé mzdy, základ daně je navýšen o sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem. „Reálná efektivní sazba daně je tak ve skutečnosti na úrovni 22 až 23 procent. Superhrubá mzda rozhodně nepatří mezi transparentní ukazatele. Věřím proto, že toto české specifikum bude dříve či později odstraněno,“ uvedl řídící partner společnosti KPMG Jan Žůrek.

„Vedle nás využívá superhrubou mzdu k určení základu daně už jen Maďarsko. Pokud by se daň odvíjela od hrubé mzdy, byl by výpočet mnohem průhlednější,“ dodal Žůrek.

Nejvyšší průměrnou sazbu daně z příjmů v Evropě mají země na jejím západě, kde je kolem 45 procent. Jediným státem, ve kterém se loni daně změnily, bylo Lucembursko. Tam sazbu zvýšili o tři procentní body kvůli snížení deficitu státního rozpočtu.

Daň z příjmu fyzických osob v Evropě:

Daň z příjmu fyzických osob v Evropě Autor: KPMG

Daň z příjmu fyzických osob v Evropě Autor: KPMG

Zdroj: KPMG

V severní Evropě, kde se průměrná sazba pohybuje okolo 40 procent, nastaly podle studie mírné úpravy v Lotyšsku, Finsku, Irsku a na Islandu. Lotyšsko snížilo sazbu plošné daně o jedno procento. Irsko, které v roce 2009 započalo trend růstu sazeb, zvýšilo své sazby již třetí rok po sobě. V současnosti činí 48 procent.

Průměrné sazby v jižní Evropě se podle KPMG přibližují 39 procentům. Sazby se zvyšily ve Španělsku a Portugalsku. Španělsko vytvořilo nové daňové pásmo pro osoby s vysokými příjmy zvýšením nejvyšších sazeb o dvě procenta - například výdělek převyšující 175 tisíc eur nyní podléhá 45procentní sazbě. Již druhý rok po sobě se sazby zvýšily také v Portugalsku, a to o 0,6 procenta na 46,5 procenta. Naopak Maďarsko letos snížilo sazbu daně z příjmů fyzických osob na polovinu z 32 procent na současných 16 procent.

„Mnohé evropské ekonomiky mají obavy ze svých dluhů a pohybují se na tenkém ledě mezi dalším zotavením a útlumem. Diskuse o sazbách daně z příjmů fyzických osob a sociálního pojištění tak nadále zůstane v popředí zájmu,“ uvedl Žůrek. Nejvyšší sazbu na světě (59 procent) má Aruba, malý ostrov v Karibském moři, který je novým účastníkem průzkumu. Další v pořadí jsou země s 50procentní a vyšší sazbou: Švédsko (57 procent), Dánsko (55 procent), Nizozemsko (52 procent), Rakousko (50 procent), Belgie (50 procent), Spojené království Velké Británie a Severního Irska (50 procent) a Japonsko (50 procent).

„I když se tyto sazby mohou zdát vysoké, je třeba si uvědomit, že nejvyšší sazba daně z příjmů v konkrétní zemi je pouze jedním z ukazatelů toho, jaké daně fyzické osoby ze svých příjmů nakonec zaplatí. Vliv mají i další daně, sociální pojištění a také příjmová pásma, pro která se tyto sazby použijí,“ upřesňuje Jan Žůrek.

Autor: jih, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video