Česko si oblíbili podnikatelé z východu, počet západních firem klesá | E15.cz

Česko si oblíbili podnikatelé z východu, počet západních firem klesá

Česko si oblíbili podnikatelé z východu, počet západních firem klesá
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Yair Haklai via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Česko se v posledních letech těší rostoucímu zájmu podnikatelů ze Slovenska, Polska, Maďarska a balkánských států. Naopak počet ruských a ukrajinských firem v ČR stagnuje. Počet firem z Rakouska, Německa a Nizozemska dokonce klesá.

V roce 2014 bylo v České republice evidováno více než 450 tisíc obchodních společností, z nichž téměř čtvrtina má majoritního zahraničního vlastníka. Nejčastějšími zahraničními vlastníky jsou Slováci (20 tisíc), Rusové (17 500), Ukrajinci (10 800) a Němci (9500).

V posledních několika letech narostl počet firem se slovenskými, polskými, maďarskými, rumunskými či bulharskými vlastníky. Vyplývá to z analýzy dat portálu Informaceofirmach.cz. „Zatímco v případě Polska či Maďarska hraje roli zejména ekonomická a geografická blízkost, balkánské státy mohou v podnikání v ČR vidět možnost, jak se dostat blíže k západním trhům,“ uvedl člen představenstva společnosti CRIF - Czech Credit Bureau Pavel Finger.

Z první desítky zahraničních firem však došlo k mírnému poklesu počtu u firem s vlastníky z Rakouska (-7,4 procenta), Německa (-5,6 procenta) a Nizozemska (-6,1 procenta).

Počet ruských firem stagnuje

V posledním desetiletí dramaticky rostl počet firem s ruskými vlastníky, a to z 8300 na 17 500. Nejmarkantnější nárůst počtu společností s ruskými vlastníky byl zaznamenán před rokem 2010, naopak od roku 2012 dochází k určité stagnaci, v posledním roce dokonce k mírnému odlivu ruských firem z republiky. „Přetrvávající krize na Ukrajině a sankční politika EU se na vývoji počtu ruských společností u nás zatím projevily jen mírně,“ dodal Finger.

Na Slovensku je ruský ekonomický vliv mnohem menší. Firem s ruským vlastníkem tam působí ani ne 500. „Slovensko je díky přijetí eura mnohem integrovanějším státem než ČR, a láká tak podnikatele z dalších států eurozóny, především z Polska, kde se objevuje stoprocentní nárůst v posledních pěti letech,“ upozornil Finger.

Zároveň se na Slovensku zvýšil počet obchodních společností, které jsou z více než 50 procent vlastněny Ukrajinci. Ti mohou přes Slovensko mnohem snadněji proniknout na západní evropské trhy. Jedničkou v počtu firem se zahraničním kapitálem je na Slovensku přirozeně Česká republika. Po 22 letech od rozdělení Československa tam podniká téměř 17 tisíc firem s českým majoritním vlastníkem

Petr Škoda: Peněz na podporu podnikání je v Česku víc než nápadů

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!