Česko špatně kontrolovalo čerpání evropských peněz, stát přišel o miliardy | E15.cz

Česko špatně kontrolovalo čerpání evropských peněz, stát přišel o miliardy

Evropská komise
Evropská komise
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V dohledu nad čerpáním peněz z evropských fondů byla Česká republika v loňském roce vůbec nejhorší zemí Evropské unie. S odkazem na výroční zprávu Evropské komise za rok 2012 to dnes uvedl Radiožurnál.

Dokument kritizuje činnost českého ministerstva financí, které má na starosti kontrolu systému čerpání peněz v jednotlivých operačních programech. Tato kontrola v Česku jako v jediné zemi EU nefungovala. „U jednoho auditního orgánu (Česká republika) bylo zjištěno, že v podstatě nefunguje,“ stojí ve zprávě.

Ministerstvo financí v reakci upozornilo, že primárně odpovědným za kontrolu je řídící orgán, tedy ten, kdo vynakládá prostředky a je zodpovědný za jejich utrácení. Podle ministra financí Miroslava Kalouska docházelo k pochybením zejména v dřívějších letech. Až od 1. ledna letošního roku převzalo ministerstvo veškerý dohled nad čerpání operačních fondů, uvedl po dnešním jednání kabinetu v demisi. „Také Evropská komise konstatovala, že audit byl uveden do pořádku, je plně funkční a také na základě této nápravy bylo obnoveno čerpání zdrojů Evropské unie,“ řekl Kalousek. Podle něj odstupující vláda čerpala evropské fondy nejvíce ze všech vlád od roku

Podle EK je přitom činnost ministerstva financí klíčová. Z výroční zprávy vyplývá, že ministerstvo financí nezvládlo dohlížet na pravidla čerpání a jeho audity v jednotlivých programech. V programech byly chyby a podvody, které měli většinou na svědomí příjemci dotací nebo ti, kteří je rozdělovali. Státní rozpočet kvůli tomu následně přišel o miliardy korun.

Podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba hovoří komise ale o předchozím období. „Zejména o systému auditu, který fungoval do roku 2012, kdy tzv. pověřené auditní subjekty byly organizačně začleněny do struktury řídících orgánů,“ uvedl Jakob.

Od letošního roku byla na žádost komise zavedena centralizace auditních činností, což EK hodnotila pozitivně. „Při bilaterálních jednáních v květnu tohoto roku v Praze i v červnu v Bruselu konstatovala uspokojení nad centralizací auditu a jeho výsledky,“ poznamenal mluvčí.

Miliardy v tísni

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.