Česko vyšle příští rok do světa 14 nových ekonomických diplomatů | E15.cz

Česko vyšle příští rok do světa 14 nových ekonomických diplomatů

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko vyšle příští rok do zahraničí 14 nových ekonomických diplomatů, kteří posílí zastupitelské úřady a kanceláře agentury CzechTrade. Uvedl to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Letos má těchto specializovaných diplomatů vyjet deset spolu s pěti experty na zemědělství a jedním specialistou na vědu a výzkum.

Ekonomičtí diplomaté přibudou příští rok na českých zastupitelských úřadech v Dillí, Hongkongu, Tokiu, Torontu, Chicagu, Kuala Lumpuru, Pretorii, Manile, Tchaj-peji, Ammánu a Akkře. Kanceláře Czech Trade posílí v americkém Seattlu a nigerijském Lagosu. O poslední místě se ještě jedná.

V budoucnu by se řady ekonomických diplomatů mohly rozrůst také v Německu, které je největším obchodním partnerem Česka. „Ministerstvo průmyslu a obchodu stojí o to, abychom to tam posílili o jedno místo,“ poznamenal k tomu náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Diskuze se podle něj vede o tom, zda by nový post vznikl v Berlíně, nebo v Mnichově.

Ekonomická diplomacie za 42 milionů

Vyslání nových ekonomických diplomatů v příštím roce vyjde dohromady na 42 milionů korun. Ministerstvo má tyto peníze už schválené, uvedl Tlapa v narážce na jednání o rozpočtu na příští rok, v němž ministerstvo financí navrhuje Černínskému paláci o téměř 77 milionů korun méně, než kolik ministerstvo zahraničí dostalo na letošní rok. Zaorálek s tímto návrhem podle svých slov spokojený není a bude s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) během léta jednat o získání více peněz na příští rok.

Podporu ekonomické diplomacie považuje šéf diplomacie za důležitou pro udržení ekonomického růstu Česka. „Jsem přesvědčen, že pokud ty kroky nebudeme dělat, ten růst zmizí,“ uvedl Zaorálek. Jeho úřad se kvůli tomu chystá ekonomické diplomaty i hodnotit podle jednotných kritérií, aby byl zřejmý přínos jejich práce. Systém hodnocení plánuje ministerstvo zahraničí představit na konci června u příležitosti každoroční porady ekonomických diplomatů v Praze.

V tomto roce Černínský palác posílil nebo posílí ekonomické posty na zastupitelských úřadech v Los Angeles, Dakaru, Nairobi, Rangúnu, Bogotě, Kuvajtu a Astaně. CzechTrade otevře nové kanceláře v Singapuru a indickém Bengalúru a přijme dalšího experta v Šanghaji. Do Číny do konce roku zamíří také nový český agrární diplomat. Tyto posty vzniknou rovněž v Rusku, Saúdské Arábii, Srbsku a na Ukrajině. Vědecký diplomat bude působit v Izraeli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.