Chudoba ve stáří hrozí víc ženám než mužům, ženy mají nižší penze | E15.cz

Chudoba ve stáří hrozí víc ženám než mužům, ženy mají nižší penze

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ženám v Česku hrozí ve stáří mnohem víc chudoba než mužům. Propadnout se do ní může téměř 15 procent žen nad 65 let, které žijí samy. Mezi muži je to sedm procent. Seniorky totiž mají v průměru zhruba o pětinu nižší důchody než senioři. Do jejich menších penzí se promítají menší výdělky. Česko patří v EU k zemím s největším rozdílem v odměňování mužů a žen, ale také ke státům s nejnižší mírou chudoby.

Výsledky analýzy představily zástupkyně společnosti Gender Studies. Příjmová chudoba hrozí lidem, kteří nemají ani 60 procent mediánového příjmu. Průměrný český důchodce loni dostával 12259 korun měsíčně, průměrná důchodkyně 10050 korun. Téměř pětinový rozdíl v průměrných penzích se za posledních 15 let nezměnil. Mediánový příjem je o něco nižší než průměrný.

Podle socioložky Romany Volejníčkové důchody jen „kopírují platovou nerovnost“. Ženy v Česku vydělávají zhruba o pětinu méně než muži. Pracují totiž obvykle v hůř placených oborech a na nižších pozicích. Často ale i za stejnou práci dostávají nižší odměnu než jejich kolegové.

V důchodech se odráží pracovní biografie mužů a žen. Ženy ji mají přerušovanou rodičovskou dovolenou

„V důchodech se odráží pracovní biografie mužů a žen. Ženy ji mají přerušovanou rodičovskou dovolenou. Tu máme nejdelší v Evropě a ženy si ji navíc řetězí, takže najednou mají šestiletý výpadek z pracovního trhu. Na konci pracovní dráhy se pak starají o nemohoucí členy rodiny. Je to jiné než u muže, který si za 35 let někam posunul kariéru a má daleko vyšší plat,“ uvedla Volejníčková. Podle Kláry Čmolíkové Cozlové ze společnosti Gender Studies si navíc obvykle muži na rozdíl od žen dokážou říct o vyšší plat či o přidání.

Analýza srovnávala situaci v Česku, Polsku, Slovinsku, Rakousku a na Slovensku. Vycházela hlavně z údajů Eurostatu. Příjmová chudoba v penzi hrozí ve všech pěti zemích víc ženám. Roli hrají podle autorek analýzy ale jiné faktory. Například v Rakousku mívají ženy nižší penze hlavně kvůli tomu, že pracovaly kvůli péči o děti a rodinu na částečný úvazek. Podle Dity Jahodové z Gender Studies takto dělají dvě třetiny rakouských matek s potomky do 15 let. V roce 2013 se do chudoby mohlo propadnout 24 procent rakouských seniorek a 14 procent seniorů.

Jahodová řekla, že ve Slovinsku se výdělky žen a mužů sice liší jen o něco víc než o tři procenta, velké rozdíly jsou ale v platech žen a mužů ve zdravotnictví a finančním sektoru. To pak hraje roli v průměrných penzích. Chudoba ve Slovinsku podle údajů Eurostatu hrozí 33 procentům mužů nad 65 let a 42 procentům jejich vrstevnic.

Průměrný důchod u žen poprvé překročil hranici deset tisíc korun

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video