Čubovi zbývá pouze rezignace, stát mu nemůže zastavit výplatu, říká Štěch | E15.cz

Čubovi zbývá pouze rezignace, stát mu nemůže zastavit výplatu, říká Štěch

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Senát podle předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD) nemůže senátorovi Františku Čubovi (SPO) zastavit výplatu, i když o to senátor kvůli své dlouhodobé absenci ze zdravotních důvodů sám požádal. Právně to není možné, řekl dnes Štěch novinářům po schůzce s Čubovým stranickým předsedou Janem Velebou, který mu předal dopis se senátorovým požadavkem.

Jednaosmdesátiletý Čuba by podle Štěcha mohl plat a náhrady, jichž se rozhodl vzdát, věnovat například na humanitární účely. Vhodnější by ovšem bylo, aby se vzdal mandátu, nebo nastoupil na nemocenskou, neboť není schopen práci senátora vykonávat plnohodnotně.

"Měli by to řešit férově. Buď tedy ukončit mandát, nebo čerpat nemocenské dávky," prohlásil.

Čuba chce podle Veleby vykonávat práci senátora ze svého zlínského obvodu a do Senátu přijet, až mu to zdraví dovolí. Štěch tuto variantu ale zpochybnil. "Není mi známo, že by nějakou práci odváděl. Je to celé trapné. Měli by se zamyslet, jaké divadlo kolem toho hrajou," poznamenal.

Jednaosmdesátiletý senátor a někdejší předseda JZD Slušovice v Senátu chyběl více než devět měsíců. Naposledy se jednání horní komory účastnil loni 24. srpna. Pak podstoupil operace očí a trávicího traktu.

Terčem kritiky se stala nejen Čubova dlouhodobá absence, ale i to, že po celou dobu pobíral senátorský plat včetně finančních náhrad zhruba 122 000 korun měsíčně a nevzal si neschopenku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video