CVVM: Češi se začali více bát terorismu, uprchlíků i války | E15.cz

CVVM: Češi se začali více bát terorismu, uprchlíků i války

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší hrozbu pro Česko nyní představují podle 81 procent občanů teroristické skupiny nebo jednotlivci. Následuje mezinárodní organizovaný zločin, uprchlíci a radikální náboženská hnutí. Mezi zeměmi vnímají lidé jako reálnou hrozbu pro Českou republiku zejména radikální organizaci Islámský stát a Sýrii.

Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z konce loňského roku. Podle jeho zjištění obavy veřejnosti z možného nebezpečí spojeného s uprchlickou krizí a terorismem od roku 2014 stouply.

Mezinárodní organizovaný zločin označilo za velkou hrozbu 66 procent lidí, zhruba stejný podíl veřejnosti takto vnímá i uprchlíky a radikální náboženská hnutí. V porovnání s rokem 2014 se obavy z uprchlíků zdvojnásobily - z 32 procent se zvýšily na 65 procent. Velké ohrožení ze strany teroristů stouplo o 19 procentních bodů a radikálních náboženských hnutí o 15 bodů, uvedlo CVVM.

Cizince žijící v Česku většina populace nepokládá za velkou hrozbu pro bezpečnost země. Podobně lidé hodnotí i krajně pravicové a krajně levicové skupiny, nejmenším nebezpečím jsou pak podle nich cizí zpravodajské služby.

Hodnocení reálnosti hrozby teroristických skupin nebo jednotlivců pro Českou republiku

Hodnocení reálnosti hrozby teroristických skupin nebo jednotlivců pro Českou republikuAutor: CTK
Zdroj: CVVM

Na otázku, zda jsou největší hrozbou pro Česko války, epidemie, přírodní katastrofy, surovinové krize nebo světové ekonomické krize, nejčastěji lidé uvedli hrozbu válečného konfliktu. Za velké nebezpečí považuje jeho vznik polovina respondentů, o rok dříve se stejně vyslovilo 29 procent lidí.

Ostatní oblasti představují pro Českou republiku podle lidí menší riziko. Vůbec nejméně se veřejnost obává přírodní katastrofy, za velkou hrozbu ji považuje 23 procent lidí. Čtvrtina dotázaných totéž uvedla u surovinové krize a u epidemie. Světová ekonomická krize je velkou hrozbou pro zemi podle 30 procent Čechů.

Strach z muslimů

Mezi státy, které by podle veřejnosti mohly představovat hrozbu pro bezpečnost České republiky, více než než polovina dotázaných uvedla země muslimského světa zachváceného nepokoji, ozbrojenými konflikty a terorem. Pětatřicet procent lidí uvedlo konkrétně Islámský stát, druhou nejčastěji jmenovanou byla Sýrie, za hrozbu pro Česko ji pokládá 20 procent Čechů.

Mezi zeměmi představujícími hrozbu pro Českou republiku zůstalo i Rusko, uvedlo ho 17 procent lidí, což je ale o 11 bodů méně než v roce 2014.

CVVM zjišťovalo i očekávání Čechů do budoucnosti. Při pohledu na vlastní budoucnost a budoucnost blízkých jsou dvě třetiny dotázaných optimistických, při pohledu na budoucnost Evropy a lidstva naopak převažuje mezi lidmi ve stejné míře pesimismus. Proti předchozímu průzkumu se výsledky nijak výrazně nezměnily. CVVM provedlo průzkum v první polovině loňského prosince mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video