Deště zvedly hladiny řek na Děčínsku, na Mandavě je stav ohrožení | E15.cz

Deště zvedly hladiny řek na Děčínsku, na Mandavě je stav ohrožení

Bouřky a lijáky udeřily i v pátek v noci
Bouřky a lijáky udeřily i v pátek v noci
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Deště v podvečer znovu zvedají hladiny řek na Děčínsku. Přestože zdaleka nejsou tak intenzivní jako v noci, na Mandavě znovu platí stav ohrožení. Stoupají i další toky, ale nijak dramaticky. Déšť není tak intenzivní, podle informací Českého hydrometeorologického ústavu jsou maximální hodinové srážky kolem deseti milimetrů. Povodí je už ale nasycené a hladiny tak budou při deštích dál stoupat.

Českou republiku v již pátek večer a v noci opět zasáhly bouřky, po kterých hasiči ještě odstraňovali stromy a větve popadané na silnice a čerpali vodu ze sklepů. Podobné počasí panuje na řadě míst Čech a Moravy již zhruba týden - po horkém dni přijdou bouřky, déšť a silný vítr. Situace ale v noci nebyla natolik dramatická, aby někoho ohrozila na životě. Jihu a východu země hrozí bouřky i dnes, upozorňují meteorologové.

Na Děčínsku bouřka rozvodnila řeky, už se ale pomalu vracejí do normálu. Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu platil před polednem první povodňový stupeň už jen na Mandavě ve Varnsdorfu, když hladina řeky klesla pod 80 centimetrů. Řeka kulminovala v 04:00, kdy voda vystoupala nad 140 centimetrů. Druhý povodňový stupeň byl ještě ráno na Chřibské Kamenici a Kamenici v Hřensku, před polednem už se ale řeky vrátily do normálu. Bouřky, které se v noci severními Čechami prohnaly, byly ale slabší než ve čtvrtek. „Museli jsme v noci znovu evakuovat dětský tábor, který ohrožovala stoupající voda v Chřibské Kamenici,“ řekl operační důstojník ústeckých hasičů.

Evakuace dětského tábora

Tak jako jinde i na Děčínsku hasiči hlavně čerpali vodu ze zatopených sklepů a odstraňovali popadané stromy. Podobně bouřky hasiče zaměstnaly v noci a ráno v mnoha dalších českých i moravských krajích. Na východě Čech zatím poslední bouřka tentokrát postihla nejvíce Trutnovsko a Jičínsko. Ve večerních hodinách musel být evakuován dětský tábor v Havlovicích na Trutnovsku. Všech 27 dětí bylo převezeno do bezpečí. V noci hasiči také evakuovali 28 lidí z dětského tábora ve Lhotě pod Hořičkami na Náchodsku. Lokálně zůstávají neprůjezdné některé místní silnice, například V Bělči na Hradecku.

Hořící zásobník

V Čáslavi ve Středočeském kraji hasiči pomáhali lidem v autě, které vjelo do zatopeného podjezdu. Vůz uvízl ve více než metrové hloubce. V Trhovém Štěpánově na Benešovsku ve směru na Soutice spadly stromy do drátů elektrického vedení a hrozilo, že začne hořet les. Na Vsetínsku ve Zlínském kraji to byl zřejmě právě blesk, který způsobil požár lesa. Desítky případů, kde popadaly stromy, i místa, kde bouřka poškodila elektrické vedení, registruje také Jihomoravský kraj. Na Hodonínsku vzplál již v pátek od blesku zásobník plynu, hasiči ale oheň rychle zlikvidovali.

Zasahovali i v Olomouckém kraji - na Prostějovsku, v Olomouci a na Přerovsku, kde ve Veselíčku po úderu blesku začala hořet střecha rodinného domu.

Na Vysočině v noci na dnešek a v pátek večer vyjížděli hasiči kvůli bouřce doprovázené přívalovým deštěm a silným větrem k téměř devíti desítkám případů. Nejvíc práce měli na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku.

Přerušený festival

Bouřky v uplynulých dnech poznamenaly i některé kulturní akce, které se více či méně konají pod otevřeným nebem. Program závěrečného dne festivalu Rock for People v Hradci Králové museli pořadatelé pozdržet kvůli dešti a nebezpečí bouře. V Pardubicích bylo zrušeno první letošní promítání letního kina. Vítr roztrhl plátno a diváky rozehnal déšť.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video