Do boje o Sněmovnu se zatím hlásí 18 stran, méně než minule | E15.cz

Do boje o Sněmovnu se zatím hlásí 18 stran, méně než minule

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Euro MArtin Pinkas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatím 18 politických uskupení se přihlásilo do předčasných sněmovních voleb. Je jich méně než při minulých řádných volbách před třemi lety, kdy den před nejzazším termínem mělo kandidátky odevzdáno 24 stran nebo hnutí. Nakonec jich bylo 27.

Kandidátky většinou přihlásily tradiční účastníci volebních klání, nováčky v bitvě o Sněmovnu budou hnutí ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše, Úsvit přímé demokracie senátora a podnikatele Tomia Okamury, NS-LEV21 a také Romská demokratická strana, která se údajně nominovala jen ve středních Čechách.

Počet kandidujících stran se patrně ještě rozšíří, neboť ne všechna uskupení, která účast ve volbách ohlásila, už své adepty navrhla. Patří mezi ně například Česká pirátská strana.

Největší výběr budou mít lidé ve středních Čechách a v Karlovarském a Zlínském kraji, kde se do voleb přihlásilo 12 uskupení. V Královéhradeckém kraji a ve třech nejlidnatějších regionech – v Praze a na jižní a severní Moravě – disponují tamní úřady zatím pouze devíti kandidátkami.

Zastoupení v dolní komoře parlamentu by podle průzkumů voličských preferencí měly uhájit ČSSD, KSČM, TOP 09 a ODS, poslance by měly mít také KDU-ČSL, Strana práv občanů - zemanovci a Babišovo hnutí.

Mezi účastníky volebních klání znovu patří Jana Bobošíková se svým novým blokem Hlavu vzhůru, s nímž chce soupeřit Suverenita - Strana zdravého rozumu nebo Strana svobodných občanů. Volební zkušenosti má i monarchistická strana Koruna Česká, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Volte Pravý Blok www.cibulka.net, Strana soukromníků České republiky a Česká pirátská strana.

Volby? Nic pro lidi

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.