Do Sněmovny se může dostat až deset stran, šanci na návrat mají i Zelení | E15.cz

Do Sněmovny se může dostat až deset stran, šanci na návrat mají i Zelení

Volební urna, ilustrační foto
Volební urna, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší podporu voličů si drží ČSSD. Podle aktuálního volebního modelu agentury TNS Aisa pro Českou televizi by ve volbách do Sněmovny získala 28 procent. S větším odstupem za sociálními demokraty by skončila KSČM následovaná TOP 09 a ODS.

Do dolní komory by se dostalo nově i hnutí ANO Andreje Babiše, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury i Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). S pěti procenty by mohla křesla po skoro čtyřleté pauze získat Strana zelených.

Komunisté by podle průzkumu obdrželi 15,5 procenta hlasů. Kandidáty TOP 09 by podpořilo 13 procent a ODS 9,5 procenta lidí. Babišovo ANO by nyní volilo sedm procent Čechů, Úsvit 5,5 procenta a stejně tolik zemanovce.

„Ochotu znovu volit ODS deklaruje pouze 32 procent jejích voličů z roku 2010. Tato strana také zaznamenala odliv 14 procent voličů k TOP 09, v opačném gardu přitom k přesunu voličů prakticky nedochází,“ uvedla agentura.

Výsledkem hlasování by podle průzkumu byla výrazně pestřejší Poslanecká sněmovna než po volbách v roce 2010. Tehdy se do Sněmovny dostalo pět stran, nyní by jich mohlo být osm až deset.

Hlasy by ve volbách odevzdalo 71 procent a 15 procent Čechů naopak k volbám jít nechce. Průzkumu agentury TNS Aisa se ve dnech 2. až 5. září zúčastnilo 1205 respondentů.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video