Dočkáme se méně dětí ve třídě? Novela hladce prochází Sněmovnou | E15.cz

Dočkáme se méně dětí ve třídě? Novela hladce prochází Sněmovnou

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ve třídách českých škol bude méně dětí. Školy už totiž nebudou muset přijímat do třídy co nejvíc dětí, aby dosáhly na co nejvyšší dotace. Vládní reforma financování mateřských, základních a středních škol prochází zatím hladce sněmovnou, na odborném výboru nenašla zarytého kritika. 

„Směřujeme ke snižování počtu dětí ve třídě,“ potvrdila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Stávající systém je nevýhodný pro malé školy a školy se zkušenými učiteli, naopak zvýhodňuje školy s velkým počtem žáků ve třídách.

Dnešní financování „na žáka“ má podle reformy nahradit systém, který zohledňuje kvalifikaci učitele a počet odučených hodin. Někteří poslanci mají pochybnosti o detailech chystaných vyhlášek. Záměrem je, aby plné platby mohly dostávat i školy, které mají poměrně málo žáků.

Tak, aby například nezanikly základní školy v menších obcích. Mluví se o hranici průměrně 17 nebo 15 žáků ve třídě. „Chci do budoucna zachovat co nejhustší síť škol na prvním stupni. Obce pálí problém udržet alespoň první stupeň nebo malotřídní školu,“ uvedla Valachová s tím, že do konce roku chce mít hotovou analýzu sítě škol.

Z té by mělo vyplynout, jestli jsou ohrožené i druhé stupně základních škol. Nový systém by měl platit od září 2018. Podle informací z regionů, které na školském výboru tlumočil poslanec ČSSD Petr Kořenek, je už nyní v Česku bezmála pět stovek škol, které mají menší průměrný počet žáků ve třídě než 17. Dalším to v příštích letech hrozí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.