Dopravní podnik Praha může podepsat čtyřmiliardovou směnku na tramvaje | E15.cz

Dopravní podnik Praha může podepsat čtyřmiliardovou směnku na tramvaje

Tramvaj For City 15T
Tramvaj For City 15T
• 
ZDROJ: DPP

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O dvě miliardy korun nižší půjčku schválili Dopravnímu podniku pražští radní. Praha souhlasí s tím, aby si pražský dopravní podnik půjčil na nákup nových tramvají formou směnky maximálně čtyři miliardy korun. Rozhodlo o tom zastupitelstvo hlavního města.

Pražští radní původně posvětili šestimiliardovou půjčku. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ale během dnešního jednání navrhl částku snížit. Odůvodnil to tím, že město chce s dodavatelem, Škodou Transportation, o podmínkách miliardového kontraktu dále jednat.

Opoziční zastupitelé ČSSD a KSČM návrh nepodpořili. Podle bývalého náměstka primátora Karla Březiny (ČSSD) je současná nabídka méně výhodná než ta, kterou loni městu předkládal. Právě podmínky směnky byly jedním ze sporů bývalé koalice ODS a ČSSD.

Vyplácení peněz bude vázáno výhradně na dodávku tramvají 15T Forcity. V případě, že by byl dopravní podnik v insolvenci, město směnky odkoupí. Částka by měla pokrýt dluh zhruba 2,1 miliardy korun, který podnik vůči dodavateli v současnosti má, a dále dodávku tramvají pro letošní rok.

Z celkové výše kontraktu, který město uzavřelo v roce 2006, zbývá uhradit ještě 17,75 miliardy korun. Někteří zastupitelé označují smlouvu se Škodou Transportation za nevypověditelnou. Primátor ale chce s dodavatelem o podmínkách kontraktu stále jednat.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video