Druhý důchodový pilíř končí, jeho zánik stvrdil Senát | E15.cz

Druhý důchodový pilíř končí, jeho zánik stvrdil Senát

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Druhý důchodový pilíř, v němž si na penze spořilo ve fondech asi 85 tisíc lidí, během příštího roku zanikne. Vklady se lidem vrátí. Počítá s tím vládní zákon o ukončení důchodového spoření, který Senát podle očekávání schválil. Předcházela tomu více než hodinová debata především o financování důchodů.

Zrušení druhého penzijního pilíře prosazovala zejména ČSSD. „Jednalo se o nepovedený pokus pro několik vyvolených, který jednoduše nefungoval,“ prohlásil například senátor ČSSD Petr Gawlas. Místopředseda horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD) označil druhý pilíř za „apendix“.

Pravice vládě vyčítala to, že zatím nenavrhla jiné řešení, jak do budoucna zajistit financování důchodů. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by nejlepším reformou bylo „udělat pořádek“ v prvním pilíři, tedy v průběžném financování penzí, a stabilizovat jej. Poukazoval na to, že stávající systém umožňuje lidem s vyššími příjmy z řad osob samostatně výdělečně činných přispívat na důchody současných penzistů jen minimální částkou.

Místopředseda ODS Miloš Vystrčil namítl, že tito lidé tak činí s vědomím, že jejich starobní důchod bude kolem 5500 korun měsíčně, zatímco zaměstnanci s minimální mzdou budou dostávat zhruba 8000 korun měsíčně.

Důchodové fondy by měly být podle návrhu zrušeny k červenci příštího roku a vstoupit do likvidace. Likvidace by měla být ukončena převedením peněz a zánikem fondů nejpozději začátkem ledna 2017. „Prostředky budou účastníkům vráceny v posledním kvartálu 2016. A likvidace důchodových fondů bude ukončena převedením prostředků, které se nepodaří vyplatit účastníkům na účet určený správcem pojistného, tedy nejpozději v prvních dnech ledna 2017,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Peníze si budou moci lidé nechat převést na účet, poslat poštovní poukázkou nebo převést jako příspěvek do dobrovolného třetího pilíře. Pokud si klient druhého pilíře bude chtít zachovat procentní výměru státního důchodu, bude si muset důchodové pojištění doplatit.

Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů ze státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video