Duka čekal, že papežem zvolí Jihoameričana | E15.cz

Duka čekal, že papežem zvolí Jihoameričana

Dominik Duka
Dominik Duka
• 
ZDROJ: CTK/Katerina Sulova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kardinál Dominik Duka, který se zúčastnil volby nového papeže, věřil, že se jím stane někdo z Jižní Ameriky. Skutečnost, že štafetu přebírá Nový svět, je podle něj přirozený vývoj. "Církev si je vědoma převahy ostatního světa nad Evropou, co se počtu katolíků týče, a také určité disproporce v zastoupení věřících těchto oblastí s ohledem na vedení církve," uvedl český volitel papeže na webu pražského arcibiskupství.

Dodává ale, že do budoucna bude čím dál menší roli hrát to, odkud papež pochází. „Důležité budou jeho důrazy a zaměření jeho působení,“ uvedl. „Papež František vystupuje velmi prostě a úvahy o tom, že bude citlivý k sociálním otázkám, jsou zcela namístě. To dosvědčuje i volba jeho jména. Je zcela jasné, že se svým jménem přihlásil k Františku z Assisi,“ vyvrací pochybnosti o tom, o kterého Františka má jít. „To vše bezpochyby vystoupí při pontifikátu nového papeže do popředí,“ míní kardinál.

Podle Duky má papež zájem o mladou generaci, především s ohledem na potíže, s nimiž se potýká, na nezaměstnanost a nedostatečnou podporu vzdělání. Zvolení jezuity papežem ukazuje podle kardinála na význam řeholí v dnešní církvi. „Důraz jezuitů na vzdělání a racionální uvažování nad aktuálními otázkami dává tušit, že František bude papež, který bude rozvíjet ekumenismus, mezináboženský dialog i dialog s hledajícími lidmi,“ soudí Duka.

Papež studoval v Latinské Americe i v Německu. „Když jsem mu předával pozvání na Moravu k příležitosti 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje, mluvili jsme spolu německy,“ vzpomněl Duka. Zda papež pozvání přijme, ovšem podle něj dnes není možné říct.

Kardinál vyjádřil potěšení nad tím, že se volba papeže uskutečnila tak rychle. Radost z rychlosti volby mají i další tuzemští církevní hodnostáři. „Jsem zvědavý, po jaké cestě povede církev. Je sympatické, že si zvolil jméno František, což je v dějinách církve poprvé. Modlím se za něj a věřím, že nejsem sám,“ uvedl brněnský biskup Vojtěch Cikrle. V neděli bude sloužit v katedrále na Petrově děkovnou mši za nového papeže.

Také litoměřický biskup Jan Baxant vnímá jako důležité, že si nový papež vybral jméno světce, který nelpěl na hmotných věcech. „Dobrovolně se jich zřekl. Krize, o které se mluví velmi často a všude, se může překonat skromností a střídmostí životního stylu,“ uvedl. Ocenil také, že František vyzval k modlitbě za svého předchůdce Benedikta XVI., uvědomuje si důležitost vztahů, vzájemné propojení a projevuje vděčnost.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.